Najważniejsze wideo w ela24

Barwny korowód przeszedł przez Pabianice. POLKA wystartowała! [Foto]

DSC07696__20240705-075248_1
T. Grala

Mieszkańcy Pabianic i okolic mieli dziś okazję usłyszeć muzykę z najodleglejszych zakątków świata i nacieszyć oczy kolorowymi strojami i tańcem. Przez miasto przeszła ETNOparada i tym samym wystartował Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny POLKA.

To pierwsze międzynarodowe wydarzenie związane z kulturą ludową w powiecie pabianickim. Festiwal od pierwszej jego edycj, czyli od 2016 r. odbywa się z udziałem czterech samorządów: Gminy Pabianice, Miasta Pabianice, Gminy Lutomiersk i Konstantynowa Łódzkiego. Z roku na rok skupia coraz więcej sympatyków tańca i folkloru.

Dziś w Parku Wolności w Pabianicach odbywały się EtnoTańce, czyli warsztaty taneczne z grupą z Demokratycznej Republiki Konga. Kilka godzin później sprzed kościoła Najświętszej Marii Panny wyruszyła roztańczona ETNOparada. Razem z mieszkańcami Pabianic tańce oglądali Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego, Arkadiusz Jaksa, starosta pabianicki, Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego i Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

Później w sali koncertowej Pawelana uroczyście otwarto Festiwal. Publiczności zaprezentowały się zespoły z Meksyku, Boliwii, Polski, Kolumbii, Kazachstanu, Indii, Słowacji, Chile i Demokratycznej Republiki Konga.

5 i 6 lipca POLKA zawita do Bychlewa, gdzie odbywać się będą m.in. Potańcówka pod Gwiazdami i Latino Night. 7 lipca zapraszamy do Lutomierska na koncert festiwalowy, początek o godz. 16.00 na placu Jana Pawła II.

POLKA w założeniu ma popularyzować kulturę ludową Polski i różnorodność folkloru z różnych zakątków świata. Na festiwalu od lat oglądamy zespoły z całego świata i choć na chwilę możemy przenieść się nie tylko do innego państwa w Europie, ale również na inne kontynenty. W tym roku podczas MFF POLKA na scenie zatańczy ponad 300 artystów z całego świata. Wydarzeniu towarzyszą wystawy i warsztaty taneczne.

Festiwal tworzony jest dzięki przychylności i środkom powiatu pabianickiego, gminy Pabianice, miasta Pabianice oraz gminy Lutomiersk. Organizowany przez Komitet Organizacyjny POLKA 2016, Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka" oraz blisko 40 wolontariuszy z Polski.

Patronat nad Festiwalem objęła marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska. 

Informacji o Festiwalu szukajcie na profilach FB: Gminny Dom Kultury w Bychlewiei International Folk Festival Polka

​Źródło: Urząd Marszałkowski, T. Grala