Bezprecedensowe odkrycie pod Piotrkowem! Archeolodzy znaleźli bullę antypapieża Jana XXIII!

bulla
Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego/ Facebook

Unikatowe odkrycie w okolicy grodziska w Mierzynie koło Piotrkowa Trybunalskiego Podczas badań tamtejszej siedziby rycerskiej datowanej na XIV–XV w. ekspedycja kierowana przez prof. Piotra Strzyża i dr Kalinę Skórę odnalazła niezwykle cenną, a co jeszcze ważniejsze, bardzo dobrze zachowaną bullę antypapieża Jana XXIII.

O niezwykłości tego zjawiska niech zaświadczy fakt, że w tej chwili na terenie Polski ten rodzaj pieczęci antypapieża Jana XXIII występuje zaledwie w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich przechowywany jest w Krakowie, pół bulli Jana XXIII jest też w świętokrzyskim Brzeziu. Odnaleziony w Mierznie egzemplarz jest więc drugim okazem zachowanym w całości. Mało tego, jak donoszą archeolodzy, bulla spod Piotrkowa Trybunalskiego zachowana jest niemal w idealnym stanie. Datowana jest na lata 1410 - 1415.

- Bulla to rodzaj pieczęci. Tak jak książęta odciskali swoje tłoki pieczętne w wosku, tak również papieże mieli swój znak, czyli bullę. Była ona przywieszona przy dokumencie i poświadczała jego ważność - mówił na antenie Radia Łódź, prof. Piotr Strzyż z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN 

- Zabytek ten rzuca nowe światło na średniowieczną historię i ówczesną rangę tej miejscowości. Charakter listu i jego adresat będzie przedmiotem dalszych studiów - informują pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

W badaniach biorą udział studenci archeologii UŁ oraz członkowie Piotrkowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Bugaj". 

Wklej tutaj kod osadzenia...