Najważniejsze wideo w ela24

Blisko 150 interwencji straży pożarnej w Łódzkiem! Za nami wyjątkowo wietrzna i niespokojna noc, ale na szczęście dość bezpieczna

Blisko 150 interwencji straży pożarnej w Łódzkiem! Za nami wyjątkowo wietrzna i niespokojna noc, ale na szczęście dość bezpieczna
KSRG OSP Kamieńsk

To była niespokojna noc w Łódzkiem, choć szczęśliwie obyło się bez ofiar w ludziach. Wiatr, który przez kilkanaście godzin szalał nad naszym województwem przede wszystkim łamał konary drzew i to właśnie gro takich interwencji neutralizowali strażacy w regionie. Służby cały czas pracują w terenie, choć od rana ilość zgłoszeń już zdecydowanie maleje. 

Za paskudne i niebezpieczne warunki atmosferyczne między innymi w naszym regionie, odpowiedzialny był aktywny niż Niklas, który wędrując znad północnej Europy przyniósł opady i silny wiatr. Ten zacząłwiać już rano na zachodzie kraju oraz nad morzem, zbiegiem dnia silne porywy objęły dokuczliwe były jużw całym kraju i osiągałyprędkość ponad 80 km/h.Dla województwa łódzkiego ostrzeżenia przed tym zjawiskiem wydano od godziny 11.00. Ale swoją prawdziwą siłę aura pokazała wieczorem i w nocy. Lawina zgłoszeń do straży pożarnych we wszystkich powiatach Łódzkiego ruszyła około 18.00.

- W całym województwie do tej pory (godz 12.00 - przypis red.) przyjęliśmy 146 zgłoszeń dotyczących zdarzeń atmosferycznych. Najwięcej spłynęło ich wczoraj wieczorem i w nocy, było to ponad sto zawiadomień. Od rana odebraliśmy nieco ponad trzydzieści. Najpoważniejsze incydenty zdarzenia miały miejsce w Tomaszowie Mazowieckim i powiecie piotrkowskim. W pierwszym przypadku zniszczeniu uległa hala produkcyjna, która była już na etapie rozbiórki, była więc pusta. W przypadku miejscowości Rokszyce w powiecie piotrkowskim wiatr zerwał papę z połowy dachu budynku mieszkalnego. Podsumowując 125 zgłoszeń dotyczyło wiatrołomów, 20 interwencji miało inny, ale niegroźny charakter - przekazuje nam Jędrzej Pawlak 

Jak dodaje rzecznik najważniejszą informacją jest ta, że nikt w wyniku dynamicznej pogody nie został poszkodowany. Nie było zalań czy podtopień w budynkach. 

W piątek 24 listopada silny wiatr utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie dnia, po południu w całym kraju zacznie słabnąć.

W weekend ma nastąpić uspokojenie w pogodzie, wiatr wyraźnie osłabnie i tylko miejscami będzie porywisty. Może za to padać i to zarówno deszcz, jak i deszcz ze śniegiem i sam śnieg. W związku z opadami najświeższe ostrzeżenia pogodowe wydano dla północnych powiatów Łódzkiego: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, Łodzi, poddębickiego i zgierskiego - te obowiązują od piątku, 24 listopada od godziny 22.00 do sobotniego poranka, do 9.00.

- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, temperatura minimalna przy gruncie -4°C do -2°C - czytamy w obowiązującym alercie.

Jedna z interwencji dotycząca powalonego przez wiatr drzewa w gminie Kamieńsk/ żródło: KSRG OSP Kamieńsk