Najważniejsze wideo w ela24

Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na nowo. Zmieniono zasady

_0MT7079net
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Głosowanie i składanie wniosków online czy podział województwa na subregiony to tylko niektóre z nadchodzących zmian. Wszystko po to, by więcej zaangażowanych mieszkańców mogło korzystać z efektów partycypacji społecznej.

Budżet Obywatelski dla Łódzkiego to wyjątkowa inicjatywa, która pozwala realizować nawet najśmielsze pomysły mieszkańców. To właśnie oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują ich społeczności. Jednocześnie zgłaszane przez nich projekty są ważnym drogowskazem dla samorządu. Jednak żeby Budżet Obywatelski mógł spełniać swoją rolę, potrzebne są zmiany. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa uproszczenie wszystkich zasad.

- To jest bardzo dobra informacja dla mieszkańców naszego regionu. Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego funkcjonuje od wielu lat, ale ten ostatni czas nie był dla niego najlepszy. Dlatego chcemy przywrócić go na dobre tory tak, by więcej mieszkańców mogło z niego korzystać. Ma być jasny, przejrzysty i dostępny dla każdego – mówi marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Jedną z nowości w regulaminie BOWŁ jest głosowanie online. W dobie internetu każdy będzie mógł oddać głos jednym kliknięciem palca. Przez internet będzie można też zgłaszać swoje propozycje projektów. Specjalny formularz przeprowadzi wnioskodawcę przez wszystkie procedury. Mimo tej cyfrowej rewolucji nikt nie zostanie wykluczony. Nadal będzie można głosować i składać swoje zadania w formie papierowej.

- Uprościliśmy formularz do składania wniosków – z ośmiu stron do dwóch. Chcemy traktować liderów projektów po partnersku. Powstanie też specjalna komisja Sejmiku, do której odwołać się będą mogli lub wnioskodawcy mający wątpliwości co do decyzji jednostek oceniających zadania. Uspołeczniamy Budżet Obywatelski, otwieramy go dla mieszkańców – mówi Damian Raczkowski z Wydziału Społeczeństwa Obywatelskiego UMWŁ.

Na potrzeby składania projektów i głosowania, Województwo Łódzkie zostało podzielone na pięć subregionów – sieradzki (obejmujący powiaty łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski oraz zduńskowolski), skierniewicki (obejmujący powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki oraz miasto Skierniewice), piotrkowski (obejmujący powiaty bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, miasto Piotrków Trybunalski, radomszczański oraz tomaszowski), łódzki (obejmujący powiaty brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki oraz zgierski) oraz miasto Łódź.

Dodatkowo mieszkańcy będą mogli składać swoje projekty i głosować na zadania w puli wojewódzkiej.

- W ręce naszych mieszkańców oddajemy 8 mln złotych. Liczymy na to, że mieszkańcy będą składać projekty prozdrowotne, sportowe, edukacyjne czy kulturalne, które będą służyć ich społecznościom. Zależy nam na tym, by pobudzać mieszkańców do działania – podkreśla marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Nowy Budżet Obywatelski to też większe możliwości dla mieszkańców. To oni zadecydowali o kształcie zmian w trakcie spotkań i konsultacji społecznych. Dzięki ich głosom zwiększono maksymalną kwoty na realizację tzw. zadań miękkich, czyli na przykład pikników i imprez. Wprowadzono również możliwość zgłaszania drobnych zadań inwestycyjnych do 120 000 zł w subregionach.

- Analizowaliśmy wszystkie spływające do nas uwagi, rozmawialiśmy, słuchaliśmy liderów projektów oraz mieszkańców i prezentowaliśmy nasze pomysły. W sumie w konsultacjach wzięło niemal 200 osób. Od wielu lat nie było zmian w BOWŁ – musieliśmy dostosować zapisy do obowiązujących przepisów. Wszystkie nasze propozycje były podyktowane tym, by Budżet Obywatelski był jak najbliżej mieszkańców – dodaje Damian Raczkowski z Wydziału Społeczeństwa Obywatelskiego UMWŁ.

Zmiany w Budżecie Obywatelskim dla Łódzkiego zaakceptował już Zarząd Województwa. Podczas najbliższej sesji zajmą się nim radni Sejmiku Województwa Łódzkiego. Prawdopodobnie w połowie marca mieszkańcy będą mogli składać projekty. Głosowanie na te najlepsze jeszcze przed wakacjami.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi