wersja testowa serwisu

Bulwary nadwarciańskie. Ścieżka pieszo – rowerowa

image403-1536x1024

Wysoki stopień zaawansowania prac dotyczy zachodniego brzegu rzeki. To teren znajdujący się w granicach strefy uzdrowiskowej A, na którym usytuowane są m.in.: Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów", plaża miejska czy – ukryty ​w cieniu dwóch zrekonstruowanych wiatraków typu koźlak – zespół muzealno-noclegowy, Zagroda Młynarska.

Opisany obszar, w ramach prowadzonej inwestycji, wzbogaci się m.in. o: pieszą ścieżkę terapeutyczną Szlak bosych stóp, Kino letnie, Przystań kajakową oraz wydzieloną Ścieżkę pieszo-rowerową. Wszystkie nowe oraz już istniejące (termalny plac zabaw, siłownia terenowa) miejsca rekreacji połączy ciąg spacerowy, poszerzony w okolicy plaży oraz zamku o wyjścia w rzekę: trzy pomosty pływające na wodzie.

Ścieżka pieszo-rowerowa to cząstkowe zadanie inwestycyjne, które jest już w dużej mierze wykonane. Ścieżka o długości 2,5 km bierze swój początek w okolicy mostu. Pojedziemy nią w górę biegu rzeki, wzdłuż nadbrzeża, aż do przepustu na strudze spycimierskiej, mijając po drodze Zagrodę Młynarską oraz tereny inwestycyjne, przeznaczone do zagospodarowania rodzinną infrastrukturą rekreacyjną. Ale to widoki wybiegające w przyszłość, a póki co, otoczenie nowej trasy rowerowej stanowią rzeka, łąki i pastwiska – bogate przyrodniczo obszary objęte programem Natura 2000.

Zgodnie z obowiązującymi trendami (np. projekt europejskich tras rowerowych EuroVelo) ścieżkę wykończono nawierzchnią asfaltową. To optymalne – od strony projektowej – rozwiązanie, spełnia także wszelkie wymogi dobrej drogi rowerowej, charakteryzując się trwałością, równością, niskim oporem toczenia, brakiem wibracji oraz komfortem jazdy. Wzdłuż ścieżki powstała kanalizacja deszczowa, odprowadzająca wodę do koryta rzeki (np. po opadach deszczu) oraz instalacja elektryczna na potrzeby oświetlenia ścieżki.

Źródło: UM Uniejów