wersja testowa serwisu

By na torach nikt nie zginął. Wspólna akcja Policji i PKP - "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko!"

260-133300

Łascy policjanci ruchu drogowego i pr​ewencji włączyli się do kolejnej edycji akcji profilaktycznej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ,,Bezpieczny piątek" w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko". Głównym celem jest kontrola w rejonie przejazdów oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o niebezpieczeństwach, jakie grożą na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Policjanci apelują o zachowanie bezpieczeństwa i rozwagę również w tych miejscach.

W czasie akcji zorganizowanej w piatek 16 lipca 2021 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., policjanci z Łasku wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei podnosili świadomość uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Piątkowa akcja prowadzona była w rejonie przejazdu kolejowego w Łasku - Kolumnie. Funkcjonariusze apelowali do kierowców samochodów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego przypominając, że stosowanie podstawowych przepisów to najbardziej skuteczny sposób, aby nie dochodziło do kolejnych tragedii na torach.

Rok rocznie, z całej Polski płynął informacje o wypadkach, do których dochodzi na przejazdach kolejowych. W ogólnej statystyce zdarzeń drogowych nie stanowią one dominującego problemu, jednak ze względu na swoją specyfikę charakteryzują się bardzo tragicznymi skutkami. Samochód, rowerzysta czy osoba piesza nie mają najmniejszych szans w starciu z rozpędzonym składem kolejowym. Nie trzeba też specjalistycznej wiedzy, aby uświadomić sobie, że zanim maszynista zdąży wyhamować, może być już po prostu za późno. Po fakcie, pozostają już tylko pytania: dlaczego? Jak do tego doszło? Niestety, w większości przypadków odpowiedź jest zatrważająco przyziemna – pośpiech, roztargnienie, brawura. Nie ma lepszego sposobu na bezpieczeństwo, jak wiedza i świadomość konsekwencji. Takie akcje organizowane będą cyklicznie w całej Polsce, na wybranych przejazdach kolejowych.

Przypominamy: Przejazd kolejowy, bez względu na to czy jest on strzeżony, czy też nie, to miejsce w którym każdy użytkownik drogi musi zachować szczególną ostrożność. Zasada jest prosta: zwolnij, zatrzymaj się, a następnie dokładnie spójrz w lewą i prawą stronę. Wolne? Możesz bezpiecznie kontynuować podróż. Stosuj się do znaków, którymi opatrzony jest przejazd kolejowy, w tym do znaku B-20 „STOP". Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, pomimo opuszczonych zapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Są to wykroczenia, a przede wszystkim takie zachowania mogą okazać się śmiertelną pułapką. Jeśli już ktokolwiek znajdzie się w takiej sytuacji, należy bez zawahania staranować rogatki. Każda z nich zaprojektowana została tak, aby złamała się pod wpływem nacisku. Koszt jej naprawy to kilkaset złotych, ale w przypadku, gdy mamy do wyboru życie i zdrowie własne oraz osób, które wieziemy – to wybór jest raczej oczywisty. W przypadku awarii, gdy nasze auto utknie na torach i nie da się uruchomić, należy niezwłocznie opuścić pojazd.

Zaakceptuj szlaban na ryzyko i ŻYJ!

Źródło: KPP Łask