Najważniejsze wideo w ela24

Co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski? Zgłaszając ten fakt, pomóżmy służbom!

368252466_679630227542702_7488379497694004328_n
fot. ilustracyjne Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów

Zaginięciu osoby towarzyszą silne emocje rodziny i osób jej najbliższych. Jeśli do tego dochodzi podejrzenie, że zdrowie i życie naszego bliskiego może być zagrożone rosnący w nas strach paraliżuje racjonalne myślenie a podejmowane działania mogą nie być skuteczne. W wakacyjne tygodnie policjanci przyjmują więcej zgłoszeń, które uruchamiają procedurę poszukiwawczą. Do lasów wyruszają grzybiarze, młodzież i dzieci mają sporo wolnego czasu, wreszcie po prostu zdecydowanie częściej wyruszamy do lasów, a to potęguje liczbę zaginięć. Co robić, kiedy zaginie ktoś bliski? Jak podkreślają mundurowi, warto przychodząc czy dzwoniąc do komendy ze zgłoszeniem pamiętać o kilku ważnych sprawach. O szczegółach opowiada nam Dagmara Mościńska z piotrkowskiej komendy policji.

Policjanci zdają sobie sprawę jak cenny w takich sytuacjach jest czas. Najważniejsza jest natychmiastowa reakcja, informacja przekazana na numer alarmowy 112 napędza działania policji i innych służb. 

- W sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu łączą swoje siły by jak najszybciej dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy i zapobiec tragedii. W przypadku zgłoszenia zaginięcia osoby, z którą najbliżsi stracili nagle kontakt, nie są w stanie ustalić gdzie się znajduje, pojawia się podejrzenie, że może targnąć się na swoje życie, reakcja służb jest natychmiastowa - wyjaśnia Dagmara Moscińska z KMP Piotrków Trybunalski. 

Jak dodaje rzeczniczka policji, po odebraniu takiego zgłoszenia do działań poszukiwawczych angażowane są ogromne siły policjantów różnych pionów, od prewencji przez pion kryminalny, dochodzeniowo - śledczy, rewiry dzielnicowych a także ruch drogowy. Kiedy istnieje podejrzenie, że czyjeś życie i zdrowie jest zagrożone ogłoszony alarm dla całej jednostki uruchamia machinę wielu czynności poszukiwawczych, których celem jest jak najszybsze odnalezienie zaginionej osoby. Policjanci sprawdzają każdą informację, docierając do miejsc, w których osoba może przebywać, niejednokrotnie przemierzają wiele kilometrów przeczesując metr po metrze dany teren. Wykorzystują psy służbowe, drony, kamery termowizyjne, śmigłowce wszystko po to by z pomocą dotrzeć na czas.

- Zaangażowanie policjantów, ale także empatia i reakcja osób postronnych, ważna rola mediów, które prawidłowo reagują na prośbę policji o rozpowszechnienie informacji z wizerunkami osób zaginionych, sprawiają, że większość poszukiwań osób zaginionych ma szczęśliwe zakończenie. Piotrkowscy policjanci w minionym 2022 roku przyjęli 40 zgłoszeń zaginięć osób. 39 zaginionych zostało odnalezionych - dodaje Mościńska.

Pamiętajmy o tym, że zaangażowanie służb to jedno, ale w tych dramatycznych okolicznościach powinniśmy także my wykazać się maksymalnie dobrym przygotowaniem do akcji. Co więc zrobić gdy zaginie osoba najbliższa? Zgłaszając zaginięcie, bądźmy przygotowani i dowiedzmy się o co policjanci mogą nas zapytać a oto kilka porad, jak zrobić to prawidłowo:

  • policjanci zapytają o pełne dane personalne osoby zaginionej,
  • miejmy przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej,
  • podajmy jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących wyglądu zewnętrznego, jeśli mamy taką wiedzę opiszmy w co była ubrana osoba z uwzględnieniem znaków firmowych, charakterystycznych szczegółów, które pomogą w rozpoznaniu zaginionej osoby, przedmiotów, które mogła mieć przy sobie w chwili zaginięcia,
  • podajmy znane nam okoliczności zaginięcia,
  • podajmy informacje o przyjmowanych na stałe lekach, chorobach, nie ukrywajmy informacji o próbach samobójczych!
  • miejmy przygotowane adresy i kontakt do osób, z którymi mogła kontaktować się zaginiona osoba
  • zachęcamy członków rodziny do wyrażenia zgody na publikację wizerunku osoby zaginionej na stronie internetowej komendy policji. W takiej sytuacji oficerowie prasowi zamieszczoną publikację przekazują do mediów, co zwiększa szansę na to, że osoba zostanie zauważona przez osobę, która taki komunikat przeczyta. Policjanci sprawdzają każdy sygnał w takich sprawach, przypominamy także, że informacje o miejscu przebywania osób zaginionych czy też poszukiwanych, przekazywane policjantom, mogą być anonimowe.


A przede wszystkim nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajdując się w sytuacji kryzysowej czy postanawia targnąć się na własne życie. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112, Kryzysowy telefon Zaufania na numer 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania na numer 116 111.

- Apelujemy, że obowiązkiem zgłaszające zaginięcie osoby jest konieczność upewnienia się, czy ten bliski na pewno zaginął. Sprawdźmy miejsca często odwiedzane, skontaktujmy się z osobami u których może przebywać, również szpitale. Zgłoszenie zaginięcia osoby uruchamia całą procedurę i angażuje wszystkie służby ratunkowe - podsumowuje Dagmara Mościńska z policji.