Dąb "Janusz" walczy o miano "Drzewa Roku 2024"! Zagłosować może każdy z nas, a więc klikajcie!

janusz
lask.pl

Czy Dąb "Janusz" ma szansę na sławę równie głośną co łódzki Dąb "Fabrykant"? Jest na to ogromna szansa, ruszyła bowiem kolejna edycja konkursu na "Drzewo Roku 2024"!. I to właśnie ten rosnący na pl. Gwiaździstym w Kolumnie dąb  został zgłoszony przez Stowarzyszenie Nasza Kolumna do tegorocznego plebiscytu. 

Przywołaliśmy tu łódzkiego "Fabrykanta" nie przez przypadek. To właśnie łódzkie drzewo majestatycznie rozpościerające swoją koronę w parku Klepacza w edycji 2022 zostało uhonorowane tym zaszczytnym mianem Drzewa Roku 2022. Rok później Fabrykant został Europejskim Drzewem 2023. Teraz o zaszczytny tytuł walczy drzewo z gminy Łask. Uściślając chodzi o "Janusza". Drzewo rosnące na pl Gwieździstym w malowniczej Kolumnie już przeszło wstępne kwalifikacje i znalazło się gronie szesnastu finalistów. Właśnie ruszyło głosowanie na stronie, a  zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.

Głosować można na stronie: www.drzeworoku.pl >>> KLIKNIJwybierając interesującą nas opcję, my oczywiście zachęcamy do tego by była to ta "januszowa"...

Dąb szypułkowy "Janusz" to wyjątkowo piękne drzewo rosnące od 100 lat na placu Gwieździstym w malowniczej dzielnicy Kolumna, otoczonej sosnowymi lasami nad rzekami Grabią i Pałusznicą. Nazwane na cześć założyciela Kolumny, Janusza Szweycera. To drzewo jest symbolem marzeń o „mieście ogrodzie". 

Dąb Janusz był i jest obiektem podziwu wczasowiczów i mieszkańców, inspiracją dla artystów i narzędziem edukacji ekologicznej. Jest również ważnym elementem wspólnoty, o czym świadczy coroczne zapalanie zniczy wokół dębu dla upamiętnienia Jana Pawła II. Wydarzenie odbywa się co roku w dzień śmierci papieża (2 kwietnia o godzinie 21.37). W roku 2012 ze względu na wyjątkowe wartości krajobrazowe dąb Janusz został uznanym pomnikiem przyrody.

Dalsza część artykułu pod grafiką

Drzewo Roku - co to za konkurs?

Organizatorem tego niezwykłego plebiscytu jest Konkurs Drzewo Roku to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.

- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.

fot.: lask.pl