Czy Dąb "Janusz" ma szansę na sławę równie głośną co łódzki Dąb "Fabrykant"? Jest na to ogromna szansa, ruszyła bowiem kolejna edycja konkursu na "Drzewo Roku 2024"!. I to właśnie ten rosnący na pl. Gwiaździstym w Kolumnie dąb został zgłoszony przez Stowarzyszenie Nasza Kolumna do tegorocznego plebiscytu.
Przywołaliśmy tu łódzkiego "Fabrykanta" nie przez przypadek. To właśnie łódzkie drzewo majestatycznie rozpościerające swoją koronę w parku Klepacza w edycji 2022 zostało uhonorowane tym zaszczytnym mianem Drzewa Roku 2022. Rok później Fabrykant został Europejskim Drzewem 2023. Teraz o zaszczytny tytuł walczy drzewo z gminy Łask. Uściślając chodzi o "Janusza". Drzewo rosnące na pl Gwieździstym w malowniczej Kolumnie już przeszło wstępne kwalifikacje i znalazło się gronie szesnastu finalistów. Właśnie ruszyło głosowanie na stronie, a zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.
Głosować można na stronie: www.drzeworoku.pl >>> KLIKNIJwybierając interesującą nas opcję, my oczywiście zachęcamy do tego by była to ta "januszowa"...
Dąb szypułkowy "Janusz" to wyjątkowo piękne drzewo rosnące od 100 lat na placu Gwieździstym w malowniczej dzielnicy Kolumna, otoczonej sosnowymi lasami nad rzekami Grabią i Pałusznicą. Nazwane na cześć założyciela Kolumny, Janusza Szweycera. To drzewo jest symbolem marzeń o „mieście ogrodzie".
Dąb Janusz był i jest obiektem podziwu wczasowiczów i mieszkańców, inspiracją dla artystów i narzędziem edukacji ekologicznej. Jest również ważnym elementem wspólnoty, o czym świadczy coroczne zapalanie zniczy wokół dębu dla upamiętnienia Jana Pawła II. Wydarzenie odbywa się co roku w dzień śmierci papieża (2 kwietnia o godzinie 21.37). W roku 2012 ze względu na wyjątkowe wartości krajobrazowe dąb Janusz został uznanym pomnikiem przyrody.
Dalsza część artykułu pod grafiką
Drzewo Roku - co to za konkurs?
Organizatorem tego niezwykłego plebiscytu jest Konkurs Drzewo Roku to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.
Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.
- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.