Fatalny finał zderzenia z sarną. 21-letni kierowca nie zapanował nad mercedesem i dachował [Foto]

kpp-_ela
KPP Łask

Zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia może się zdarzyć każdemu i niestety może być bardzo groźne w skutkach. Kilka dni temu boleśnie przekonał się o tym 21-letni kierowca mercedesa, któremu niespodziewanie wprost pod koła wyskoczyła sarna.

Do groźnego w skutkach zdarzenia doszło 25 kwietnia,około godziny 6:00 w Rososzy w gminie Sędzijowice. 21-letni kierujący mercedesem zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną, a następnie stracił panowanie nad pojazdem i dachował. 

- Na szczęście nie doszło do tragedii. Mężczyzna trafił do szpitala na obserwację. Policjanci zabezpieczyli ślady oraz zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu z uwagi na uszkodzenia powstałe na skutek zdarzenia. Zwierzę uciekło - przekazuje Bartłomiej Kozłowski z KPP w łasku i dodaje: - To nie pierwsze takie zdarzenie odnotowane tej wiosny przez policję w powiecie łaskim. Od 21 marca tego roku funkcjonariusze interweniowali 6 razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zdarzeń drogowych udziałem z dzikich zwierząt. Do większości z nich doszło wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem.

Dlatego policja niezmiennie apeluje, by podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
  • jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
  • znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.