Festiwal kultury ludowej i tradycyjnej „LUDLOVE" wraca do Łasku. Wydarzenie wróci po czteroletniej przerwie i jak mają nadzieję organizatorzy z Łaskiego Domu Kultury - będzie to powrót w wielkim stylu. Przyczynią się do tego wykonawcy, którzy wystąpią 26 sierpnia na terenie ogrodu ŁDKu.
Zagrają Percival, Roberto Delira i Stellarnotes. Szczegóły, obszerny opis dotyczący tych wykonawców można znaleźć na stronie Łaskiego Domu Kultury >>> KLIKNIJ
Dbając o różnorodność wydarzenia proponujemy też występy dwóch znakomitych zespołów ludowych organizatorzy przygotowują także występ: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej jest kontynuatorem zespołu który powstał w październiku 1968 r. Twórcą, pierwszym kierownikiem oraz choreografem był Kazimierz Jóźwiak. Zespół, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, bogatym strojom oraz wspaniałym układom choreograficznym odnosił międzynarodowe sukcesy. Rozsławiał Kutno w kraju i zagranicą, wystawiając wiele programów folklorystycznych z różnych regionów Polski, reprezentując je na wielu krajowych i zagranicznych scenach.
Uczestniczył w festiwalach krajowych i zagranicznych w Macedonii, we Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, dwukrotnie w Grecji, w Gruzji, Czarnogórze, Indiach oraz Turcji. W 2018 r wziął udział w Wielkanocnym specjalnym wydaniu odcinka Familiady w Programie TV.
Obecnie Prezesem i koordynatorem ZPiTZK jest Bożena Szymczak-Kańska. Choreografem i kierownikiem artystycznym Patrycja Bouts – autorka wielu suit tanecznych prezentowanych przez zespół. Kierownikiem kapeli i chórmistrzem Michał Mroziński. W tym roku w październiku zespół obchodzić będzie Jubileusz 55-lecia istnienia.
Zespół Pieśni i Tańca Dobroń prezentował swój dorobek artystyczny na scenach wielu krajów Europy. Skład zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie.
Bogaty repertuar „Dobronia" wypełniają pieśni i tańce regionu sieradzkiego, łowickiego, krakowskiego, kujawskiego, opoczyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, śląskiego, tańce górali żywieckich, beskidzkich, podhalańskich, widowiska regionalne „Siemieniec", „Wesele sieradzkie" oraz tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek.
Zespół prezentował swój dorobek artystyczny na scenach wielu krajów Europy m.in. w Niemczech, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Hiszpanii, Finlandii, Holandii, we Francji, Włoszech, na Węgrzech oraz Czarnogórze.
W czasie wydarzenia odbędą się warsztaty i animacje. Nie zabraknie też stoisk ze swojskim, tradycyjnym, jedzeniem.
Szczegółowy program godzinowy dostępny będzie już wkrótce.
Źródło: ŁDK