wersja testowa serwisu

Gen. Jan Śliwka pożegnał się z służbą. Pilota żegnali koledzy na lotnisku w Łasku

sliwka
32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Gen. broni pilot Jan Śliwka, po 40 latach pracy w Wojsku Polskim żegna się z służbą. Uroczyste przejście na emeryturę odbyło się na lotnisku 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Śliwkę żegnali koledzy i podkomendni, w tym generał Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. 

Gen. broni pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, ostatni raz zasiadł za sterami wojskowej TS-11 Iskra w miniony wtorek, 13 lipca. Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. pilot Śliwka ostatni raz będąc wylądował na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku dokąd przyleciał z bazy w Dęblinie. Zanim posadził maszynę na płycie łaskiego lotniska, zaprezentował na niebie kilka figur akrobacji lotniczej, a już po wylądowaniu zdał meldunek o wykonaniu ostatniego lotu. Przelotem pożegnała generała eskadra czterech samolotów F-16, które stacjonują w Łasku.

40 lat zleciało nie wiadomo kiedy. Gdybym miał teraz mówić minutę o każdym locie, musielibyśmy tu stać bardzo długo. Są tu z nami moi pierwsi instruktorzy, którym chciałbym dziś podziękować – mówił wzruszony gen.  Jan Śliwka.

Za realizację swojej lotniczej pasji podziękował też przełożonym, podwładnym oraz żonie. Obiecał, że teraz już "tylko rodzina i hobby". Jak jednak przyznał, hobby to oczywiście lotnictwo.

Obecny na uroczystości Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika podkreślał pełen profesjonalizm gen. Śliwki i jego wzorową realizację zadań.

Pan generał Śliwka wykonując swoje zadania spędził w powietrzu 40 lat. Czy można ten czas podsumować w kilku zdaniach? Absolutnie nie. Tak, jak huk tych startujących teraz maszyn, tak samo wyglądało 40 lat życia generała Śliwki. Będąc moim zastępcą przez prawie pięć lat, wykazał się nie tylko determinacją, ale również poświęceniem, pasją i przede wszystkim zawsze poczuciem dobrze wykonywanej pracy, służby żołnierza – zaznaczył gen. Jarosław Mika.

W związku ze wzorowym i sumiennym wykonywaniem obowiązków, gen. Jan Śliwka na wniosek ministra obrony narodowej został odznaczony przez prezydenta Medalem za Długoletnią Służbę Wojskową.

Gen. broni pilot Jan Śliwka ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku na stanowisku starszego pilota klucza lotniczego. W pułku w Łasku zajmował kolejno stanowiska: nawigatora eskadry lotniczej, dowódcy eskadry lotniczej. W 1997 r. został dowódcą 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Dowodził też 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, był szefem szkolenia 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu. Pełnił też funkcję dowódcy Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie oraz Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Finderup w Danii. W 2016 r. objął stanowisko zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jest pilotem klasy mistrzowskiej i instruktorem oblatywaczem na TS-11 Iskra, MiG-21UM, MiG-21M, MiG-21MF.