wersja testowa serwisu

IMGW ostrzega przed wichurami i wydaje alerty! Także dla Łódzkiego. Czego możemy się spodziewać?

IMGW ostrzega przed wichurami i wydaje alerty! Także dla Łódzkiego. Czego możemy się spodziewać?

W sporej części Polski IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Wyjątkowo porywistych podmuchów można spodziewać się praktycznie w całym kraju, dla których wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia. Najsilniejsze wichury spodziewane są w województwach północno - zachodnich, gdzie porywy mogą osiągnąć prędkość nawet do 110 km/h! Jak sytuacja będzie wyglądać w powiatach województwa Łódzkiego? Sprawdź!

Synoptycy z Instytutu Meteorologi Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi porywami wiatru przede wszystkim w najbliższy czwartek, 21 października, choć w niektórych sytuacjach porwista aura utrzyma się nawet do piątku 22 października. Alert drugiego stopnia obowiązuje dla województw:

 • zachodniopomorskiego, gdzie ważne będą w godzinach 10.00 - 20.00 w czwartek;
 • pomorskiego, w powiatach nadmorskich, gdzie ważne będą od godz. 12.00 w czwartek do godz. 9.00 w piątek;
 • lubuskiego, w powiatach północnych, gdzie ważne będą w godz. 10.00 - 20.00 w czwartek;
 • wielkopolskiego, w powiatach północnych i centralnych, gdzie ważne będą w godz. 10.00 - 20.00 w czwartek;
 • warmińsko-mazurskiego, w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, gdzie ważne będą w godz. 12.00 -21.00 w czwartek.

W tych "czerwonych" regionach Polski prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, w porywach do 100-110 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

W zdecydowanej części kraju obowiązują alarmy pierwszego stopnia. Według prognoz IMGW żółte alerty obowiązują w województwach:

 • łódzkim, gdzie ważne będą w godz. 12.00 - 22.00 w czwartek;
 • wielkopolskim (w powiatach południowych), lubuskim (w powiatach południowych), dolnośląskim, opolskim, mazowieckim, gdzie ważne będą w godz. 12.00 - 20.00 w czwartek;
 • śląskim, małopolskim, podkarpackim, (w powiatach południowych tych województw), gdzie ważne będą w godz. 12.00 - 20.00 w czwartek.
 • pomorskim, gdzie ważne będą w godz. 12.00 -20.00 w czwartek;
 • kujawsko-pomorskim, gdzie ważne będą w godz. 12.00 - 20.00 w czwartek;
 • warmińsko-mazurskim, gdzie ważne będą w godz. 12.00 - 22.00 w czwartek;

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni, skręcający na zachodni - informują synoptycy z Instytutu zaznaczając jednocześnie, że: - W związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną, ostrzeżenie może być aktualizowane.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia obowiązujące między innymi w Łódzkiem?

Alarm pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.