Najważniejsze wideo w ela24

Jedyny taki młyn w Europie jest w Łódzkiem! Muzeum Jana Radgowskiego otwarte [Foto]

DSC00602__20240708-074616_1
T. Grala

Od niedzieli, 7 lipca, w Osadzie Dwa Młyny w Talarze w gminie Dobroń można zwiedzać muzeum imienia Jana Radgowskiego, czyli największy w Polsce drewniany młyn i jedyny zachowany w Europie Środkowej kompleks dwóch młynów wodnych.

Drewniane młyny to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu rzeki Grabi. Z ok. 30 obiektów, które kiedyś tu działały, ten w Talarze jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych. Od lat przyciąga pasjonatów historii regionu i nie tylko. Jedną z takich osób był Jan Radgowski, artysta plastyk i ceniony konserwator zabytków, który kupił kompleks w Talarze i doprowadził do odbudowy osady młyńskiej w dolinie Grabi. Dlatego też nowo otwarte muzeum nosi jego imię.

To unikatowe miejsce na mapie Łódzkiego. Zwiedzając jeden z najstarszych w kraju zabytkowych młynów wodno-elektrycznych można podziwiać unikatową drewnianą konstrukcję oraz zaawansowane mechanizmy z przełomu XIX i XX wieku. W ekspozycji są także obiekty sztuki użytkowej m.in. ceramika, rzeźby i przedmioty zabytkowe począwszy od XVII wieku.

Pierwsza historyczna wzmianka o młyńskiej osadzie w rozlewisku Grabi pochodzi z kronik Jana Długosza z 1568 roku. Zabytkowy obiekt był tłem do zdjęć filmów „Znachor" (z 1982 roku), „Syzyfowe prace" czy ostatnio „Lany poniedziałek".

Źródło: Urząd Marszałkowski/ T. Grala