Najważniejsze wideo w ela24

Konkurs dla KGW. Kto będzie reprezentował Łódzkie w ogólnopolskim finale?

87a0ed4dda8b183f84a2a0e8353c2aa3_XL
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Trwa piąta edycja ogólnopolskiego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Pierwszej Damy. Do wygrania 10 tysięcy złotych i możliwość reprezentowania swojego województwa podczas finału krajowego. W ubiegłym roku Łódzkie reprezentowało KGW z Mogilna Małego.

Już po raz piąty Kancelaria Prezydenta RP organizuje konkurs dla kół gospodyń wiejskich. To okazja zarówno do promocji bogatej działalności danego koła, jak i regionu, w którym mieszkają jego członkinie.

Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy to etap wojewódzki, a zgłoszenie polega na przesłaniu wypełnionego formularza oraz dwuminutowego materiału audiowizualnego o działalności danego koła. Panie i panowie działający w KGW mają czas do 28 lutego. Wyniki pierwszego etapu będą znane w kwietniu. Wtedy dowiemy się, które koło będzie reprezentować Łódzkie podczas finału ogólnopolskiego.

W ubiegłym roku ta rola przypadła KGW z Mogilna Małego w pow. pabianickim. Podczas finałowych zmagań zorganizowanych w Otrębusach, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, panie z Mogilna musiały przygotować 5 potraw, a także zaprezentować obrzęd ludowy związany z tradycją Wielkanocy. KGW Mogilno podały jury żurek z białą kiełbasą i jakiem w chlebku, szynkę wędzoną dymem jałowcowym z chrzanem, kurczaka faszerowanego na słodko z borówką leśną, pasztet z królika oraz babkę wielkanocną i zaprezentowały obrzęd chodzenia z gaikiem. W opracowaniu inscenizacji gospodyniom pomagał Zespół Pieśni i Tańca Dobroń.

W tym roku, tematem przewodnim finału będzie „Boże Narodzenie dawniej i dziś". 16 KGW, które dostanie się do finału, będzie musiało przygotować 5 potraw – dwie tradycyjne, regionalne, jedną autorską, jedną zupę i ciasto. Drugie zadanie będzie polegało na wykonaniu ozdób bożonarodzeniowych, a trzecie na znajomości tradycji. Każda drużyna będzie musiała przygotować gawędę o dawnych i współczesnych zwyczajach świątecznych swojego regionu oraz zaśpiewać kolędę lub pastorałkę.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – od 4 tys. zł za trzecie miejsce po 10 tys. zł za pierwsze oraz pamiątkowe korale (dla pań) lub szpile (dla panów).

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi