Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom, który został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w kwietniu 2021 roku. Inicjatywa ta ma za zadanie zredukować liczbę utonięć ludzi na świecie. Na łaskich akwenach wodnych pojawiły się kolejne wspólne patrole Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.
28 kwietnia 2021 roku na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęta została Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w sprawie zapobiegania utonięciom. W Rezolucji tej ogłoszono, że 25 lipca jest „Światowym Dniem Zapobiegania Utonięciom". W myśl przyjętej przez ONZ rezolucji Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyda zalecenia w zakresie opracowania przez kraje członkowskie programów zapobiegania utonięciom, gdzie jednym z kluczowych elementów powinna być powszechna nauka pływania.
ONZ uznało utonięcie za jedną z 10. głównych przyczyn śmierci na świecie (WHO wskazało je na 3. miejscu). Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera około 236 tys. osób.
- W Polsce od początku wakacji, tj. od 24 czerwca do dnia dzisiejszego utonęło już 78 osób. Co prawda jest to mniej utonięć niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 88, ale każde utonięcie to ogromna tragedia. Do utonięć osób dochodzi niemalże każdego dnia. Podczas trwających wakacji jedynie w dniach 6, 13 i 18 lipca nie odnotowano utonięć osób. W ramach tegorocznego Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, łascy policjanci i strażacy kontrolowali akweny wodne na ternie miasta i gminy Łask. Podczas kontroli sprawdzano w szczególności miejsca, w których obowiązuje zakaz kąpieli - przekazuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.
Policjanci, podobnie jak strażacy czy służby ratownictwa wodnego jasno apelują: żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli. Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do kilku zasad bezpiecznej kąpieli: