Łask: Wielkie wymienianie trwa! 3,5 tysiąca sodowych lamp zostanie zastąpionych nowoczesnymi ledami

ask
lask.pl

W gminie Łask trwa wymiana starego, sodowego oświetlenia na nowoczesne ledowe. Projekt wart blisko 8,5 miliona złotych zostanie zrealizowany do kwietnia tego roku. Kiedy się zakończy ma być nie tylko jasno, ale przede wszystkim oszczędniej i bardziej eko. 

A to dlatego, że nowoczesne latarnie po prostu zużywają zdecydowanie mniej prądu. Jak podają urzędnicy obecne oświetlenie pobiera około 1500 MWh na rok, nowe zmniejszy ten pobór o 63% do szacowanych około 600 MWh/rok.

- Inwestycja obejmuje zamianę starego, nieefektywnego oświetlenia sodowego w ilości prawie 3,5 tysięcy sztuk punktów świetlnych na nowoczesne energooszczędne oświetlenie ledowe wraz z inteligentnym systemem sterowania. Prace potrwają do kwietnia 2024 roku - informują łascy urzędnicy i dodają: - Ponadto rozbudowano już oświetlenie o 115 latarni w miejscowościach Łopatki, Orchów, Sięganów i Ostrów.

Projekt „Modernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego w gminie Łask" realizowany jest przy rządowym wsparciu z Polskiego Ładu (6 mln 750 tys. zł), dotacji z WFOŚiGW w Łodzi (ponad 504 tys, zł) i pożyczki (1 mln 178 tys,. zł). 

Inwestycję na terenie gminy realizuje Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST Sp. z o.o.

Po prawej ul. Spółdzielcza z oświetleniem ledowym, po lewej ul. Batorego z jeszcze starym oświetleniem sodowym/ lask.pl