Najważniejsze wideo w ela24

Łódzkie regionem nowych szans. 49 mln złotych na projekty społeczne

88ba8bfbc74468084a9bb4cc00734a94_XL

Nowe możliwości, nowy start. Fundusze Europejskie zmieniają Łódzkie. Unijne wsparcie trafi do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ubóstwem, w tym do osób z niepełnosprawnością i korzystających z pomocy społecznej. 49 mln zł przeznaczone zostanie m.in. na poradnictwo specjalistyczne, szkolenia, staże oraz zajęcia, które uczą, jak uwierzyć w siebie i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

- W naborze z obszaru „Integracja i społeczeństwo obywatelskie" wybranych zostało 37 projektów. Ich celem jest nie tylko poprawa sytuacji osób na rynku pracy, ale przede wszystkim trwała zmiana w ich postawie, w sposobie myślenia, działania, a nawet w życiu codziennym - mówi Łukasz Chłądzyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. - To duża szansa dla osób, które z różnych powodów znalazły się na życiowym zakręcie. Dzięki nowym projektom, osoby w trudnej sytuacji będą mogły nie tylko znaleźć pracę, ale też odkryć, że potrafią więcej, niż myślały.

Dofinasowanie unijne pozyskały m.in. organizacje pozarządowe, samorządy, i instytucje szkoleniowe. To one będą bezpośrednio pomagać potrzebującym. Na wsparcie mogą liczyć m.in. młodzi ludzie opuszczający pieczę zastępczą, osoby z niepełnosprawnościami czy korzystające ze świadczeń opieki społecznej. Projekty łączą różne formy pomocy: poradnictwo psychologiczne, treningi kompetencji społecznych, kursy zawodowe i staże czy zajęcia podnoszące kompetencje ogólne . To jednak nie tylko działania skierowane bezpośrednio do osób zagrożonych wykluczeniem, ale także do ich otoczenia np. do najbliższych członków rodziny celem wzmacniania więzi.

Wśród 37 dofinansowanych przedsięwzięć znalazł się m.in. projekt „Postaw na siebie" realizowany przez Fundację Inkubator. To wsparcie dla 140 osób z prawie całego województwa, w tym z Łodzi. Obejmuje ono m.in. poradnictwo prawne, psychologiczne, zawodowe i obywatelskie, zajęcia z umiejętności społecznych, kursy językowe komputerowe i na prawo jazdy kat. B oraz szkolenia zawodowe i staże . Każdy krok ma prowadzić do jednego celu: pomóc uwierzyć we własne możliwości.

„Z wigorem do pracy" to z kolei inicjatywa Powiatu Piotrkowskiego. Warsztaty z budowania wizerunku, konsultacje zdrowotne czy kursy zawodowe i staże to narzędzia, które otworzą drzwi do nowego życia dla 30 mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic.

Fundacja "Ostoja" z Opoczna swoim projektem „Kierunek – aktywizacja!" stawia natomiast na rozwój kompetencji życiowych i zawodowych mieszkańców powiatu opoczyńskiego. Dzięki poradnictwu psychologicznemu, kursom komputerowym i stażom zawodowym 37 osób będzie miało szansę na stabilność i samodzielność.

Każdy z dofinansowanych projektów to coś więcej niż tylko działania. To szansa na nową przyszłość. Dzięki nim mieszkańcy naszego regionu, którzy stracili wiarę w siebie, mogą krok po kroku zmieniać swoje życie na lepsze. Fundusze Europejskie pomagają tam, gdzie są najbardziej potrzebne, wspierając nie tylko osoby w trudnej sytuacji, ale także ich rodziny i bliskich.

Oto lista projektów wybranych do dofinansowania:

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi