Przez ostatnie siedem dni reprezentanci naszego regionu czyli uczelnie wyższe, instytucje kultury oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego prezentowali specjalnie przygotowane wystawy, koncerty, animacje i warsztaty. Zainteresowanie ofertą Łódzkiego było bardzo duże, każdego dnia do Pawilonu Polski ustawiały się kilkumetrowe kolejki.
3 maja, w sobotę, oficjalnie łódzka delegacja zakończyła Tydzień Regionu i rozpoczął się Tydzień Regionu Województwa Śląskiego.
- Bardzo dziękuję za ostatni tydzień, za niezwykłą gościnę w Pawilonie Polski. Pokazaliśmy z naszego regionu to co mamy najlepszego i wiem, że zostawiliśmy tu w Japonii dużo wrażeń, emocji, ale przede wszystkim pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci na inne kultury i dialog - mówiła Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego
- Polska jest wyjątkowa, między innymi dlatego że jest różnorodna. Cieszę się, że zaczynamy Tydzień Regionu Województwa Śląskiego. Mamy świadomość, jak wysoko poprzeczkę zawiesiło Województwo Łódzkie i zrobimy wszystko, aby ten poziom utrzymać - dodał Leszek Pietraszek, wicemarszałek Województwa Śląskiego
Mistrzowski recital skrzypcowy Wojciecha Niedziółka zakończył Tydzień Regionu Województwa Łódzkiego
Wybitnie utalentowany muzyk wykonał na sobotnim koncercie utwory Henryka Wieniawskiego. Ogromna muzykalność, świetna technika, emocjonalność połączona z precyzją zachwyciły gości EXPO. Dopełnieniem był znakomicie partnerujący młodemu skrzypkowi pianista, Mateusz Piechnat.
Pawilon Polski na EXPO 2025 w Osace, o powierzchni blisko 1000 m², znajduje się w strefie
„Ratowanie Życia", to połączenie polskiej kreatywności z globalnymi wyzwaniami. Od zielonej energii, przez sztuczną inteligencję, aż po cyfrową transformację. Polska na EXPO 2025 pokazuje, jak wykorzystać przeszłość do budowania przyszłości. Przestrzeń w Pawilonie, ale także teren wokół pozwala zwiedzającym nie tylko odkrywać nowe technologie, ale także poznać polską kulturę, rękodzieło, muzykę, a także sztukę.
Województwo Łódzkie, z Łodzią jako stolicą, to serce Polski, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością. Region zamieszkuje 2,5 mln osób, w tym 700 tys. w Łodzi – dynamicznym mieście postindustrialnym. Prestiżowe uczelnie kształcą 100 tys. studentów, wspierając rozwój innowacji. Bogata historia i różnorodność kulturowa tworzą unikalną atmosferę, przyciągając turystów i inwestorów. Hasło regionu na EXPO 2025 Osaka: „Łódzkie. Power in Diversity" oddaje ducha tej wyjątkowej różnorodności.
Za przygotowanie uczestnictwa Polski w EXPO 2025 odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.. Celem udziału w EXPO 2025 jest promocja Polski i kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski jako kraju zaawansowanego technologicznie, dbającego o środowisko i atrakcyjnego turystycznie. Hasłem przewodnim Polski podczas EXPO 2025 Osaka jest - „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość".
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego