Majówka to czas wypoczynku, spotkań z bliskimi i chwil oddechu od codziennych obowiązków. Jednak, jak wszyscy wiemy – choroba nie pyta o datę w kalendarzu. Ból zęba, nagłe pogorszenie samopoczucia, kontuzja podczas spaceru czy grillowania – wszystko to może przytrafić się właśnie wtedy, gdy większość placówek medycznych pracuje w ograniczonym zakresie. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa praktyczny przewodnik – gdzie i kiedy szukać pomocy w trakcie długiego majowego weekendu. Kiedy na SOR, a kiedy do nocnej i świątecznej opieki? Co z wyjazdami zagranicznymi? Wszelkie szczegóły, włącznie z listą adresową placówek znajdziesz poniżej.
Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia jasno podkreślają: podczas majówki 2025 w razie nagłego zachorowania wybierz najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie ma rejonizacji. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji. W piątek, 2 maja poradnie POZ-u pracują tak jak co dzień.
Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli Ci porady:
Pielęgniarka udzieli Ci świadczeń medycznych:
Kiedy się zgłosić?
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie:
W których godzinach są otwarte placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?
Jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, w weekend i w święta?
Wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej Twojego miejsca zamieszkania lub pobytu właśnie podczas majówki, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Co Ci przysługuje?
Czego nie uzyskasz?
Znajdź najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdziesz >>> KLIKNIJ TUTAJ
Gdy jesteś daleko od domu
Jeśli wyjedziesz poza miejsce zamieszkania, będziesz daleko od domu – w dni powszednie od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00 zgłoś się do dowolnej przychodni, która ma umowę z NFZ. W nagłym przypadku pogorszenia stanu zdrowia możesz skorzystać z pomocy lekarza lub pielęgniarki.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Szpitalny oddział ratunkowy nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej! SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Masz kleszcza? Usuń go sam za pomocą prostych narzędzi lub poproś pielęgniarkę z poradni nocnej pomocy. Nie idź do SOR lub IP by usunąć kleszcza!
SPRAWDŹ: Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęćlub zerknij na zdjęcia poniżej artykułu, gdzie znajdziesz tabelę z adresami.
Ratownictwo medyczne
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
Nocna pomoc stomatologiczna
W razie nagłego bólu zęba zgłoś się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tu w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.
Majówka w krajach UE, EFTA lub w Wielkiej Brytanii? Zabierz EKUZ
Dzięki karcie EKUZ prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ będzie musiało być długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, możesz złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.
Jak uzyskać EKUZ?
Wniosek o EKUZ możesz złożyć na pięć sposobów. Wybierz jeden:
Telefoniczna Informacja Pacjenta
Do dyspozycji pacjentów non stop pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.
Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.