Michał Bernasiak nagrodzony przez Stowarzyszenie Nasza Kolumna

ela
praca dyplomowa M. Bernasiak/lask.pl

Michał Bernasiak nagrodzony przez Stowarzyszenie Nasza Kolumna. Młody plastyk, 5 lutego odebrał nagrodę Imienia Ignacego Jana Paderewskiego za swoją pracę licencjacką „Projekt adaptacji historycznej zabudowy letniskowej na dom jednorodzinny w Łasku-Kolumnie"

Michał Bernasiak jest absolwentem i stypendystą naukowym łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na kierunku Architektury Wnętrz. Jest też mieszkańcem Kolumny, który w swojej artystycznej pracy szczególnie mocno wraca do swoich rodzinnych korzeni. 

- Kolumna to miejscowość, w której się wychowałem i mieszkałem przez dwadzieścia lat. Zajmuje w moim sercu miejsce, którego nie jest w stanie zająć żadne inne miasto, dlatego wybrałem ją dla swoich poczynań projektowych. Ale to nie tylko sentyment, chciałem także oddać jej należyty szacunek i odwdzięczyć się za te wszystkie lata, kiedy cień tamtejszych sosen dawał mi wytchnienie od słońca - mówi Michał Bernasiak w branżowym portalu www.architekturaibiznes.pl.

Drewniane letniskowe domy znajdujące się w Kolumnie powstawały w czasie rozkwitu idei miast-ogrodów - koncepcji wypoczynku na łonie natury w niedużym oddaleniu od wielkich, zanieczyszczonych ośrodków przemysłowych. Okres ten przypada na lata trzydzieste XX wieku. Jak zaznacza autor pracy licencjackiej swoim projektem chciał zwrócić uwagę na problematykę niszczejącej architektury. 

Młody architekt swoim projektem chce udowodnić, że zachowując historyczną bryłę budynku można przywrócić do życia piękno, które powoli ginie wśród jednakowości nieudanej współczesnej architektury. Celem projektowym było zatrzeć widzialne granice tego, co w środku, a co na zewnątrz.

- Wyzwanie projektowe, którego się podjąłem, zakłada adaptację domu letniskowego z lat 30. XX wieku na całoroczny dom jednorodzinny, a głównym celem moich działań jest zwrócenie uwagi na problematykę niszczejącej architektury. Uważam, że powinno się ją pielęgnować, szczególnie jeśli jest silnie związana z historią miejsca. Tak właśnie jest w przypadku Kolumny, która powstała dzięki budynkom i ich wypoczynkowemu przeznaczeniu. Domy są tu zaklęte pośród szumu sosen, co daje jednocześnie ogromną wolność i ujmującą prywatność. Kolumna to połączenie przestrzeni i miejsca, a życie człowieka jest ciągłym ruchem między bezpiecznym schronieniem a przygodą, przywiązaniem a wolnością - tak mówi o projekcie Michał Bernasiak dla www.architekturaibiznes.pl. 

Jak dodaje młody artysta, podczas wyznaczania konkretnych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych zależało mu, aby przestrzeń w domu była praktyczna, estetyczna i wykorzystywała potencjał światła naturalnego i wprowadzanego przez nie do pomieszczeń ciepła. Silną inspiracjom - poza światłem budującym przestrzeń - była także twórczość Pieta Mondriana.

- Zależało mi na możliwie jak największej liczbie perforacji w ścianach i stropach wewnątrz domu, tak żeby światło swobodnie docierało do każdego pomieszczenia w domu. Większość ścian zamieniłem na szklane tafle. Był to zabieg zainspirowany willą Tugendhatów projektu Miesa van der Rohe, szklanym domem, w którym wizualną granicę stanowiły drzewa i murawa - zaznacza Michał Bernasiak w branżowym portalu www.architekturaibiznes.pl

Michał Bernasiak jest absolwentem łódzkiej ASP  ł stypendystąrektora za osiągnięcia w nauce. Laureat 37. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego Sztuki Piękne 2020. Nagrodzona praca wideo "Imię" – traktująca o pierwszych problemach identyfikacji osób transpłciowych – można było oglądać na wystawie "Atlas nowoczesności" w ms2 sekcji "Emancypacja" (Muzeum Sztuki, Łódź).

Nagroda Stowarzyszenia Nasza Kolumna

W dniu 5 lutego Stowarzyszenie Nasza Kolumna wręczyła Michałowi Bernasiakowi Nagrodę Imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Autorowi pracy gratulacje złożyli burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łasku Sylwester Florczak oraz członkowie Stowarzyszenia. Oprócz nagrody pieniężnej, młody artysta  otrzymał statuetkę autorstwa lokalnego artysty złotnika Jacka Skrzyńskiego.

Stowarzyszenie Nasza Kolumna nieustannie zachęca studentów do badań nad wypoczynkową dzielnicą Łasku. Co dwa lata organizuje konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego celem jest promowanie wiedzy o historii i współczesnych problemach Kolumny oraz pobudzanie twórczości naukowej i artystycznej, odznaczających się szczególnymi walorami dla inspirowania rozwoju Kolumny.