wersja testowa serwisu

Moc atrakcji w ramach wycieczki Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łaskiej

ask_kafel
UM Łask

Drugą wycieczką organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2021 „ŁÓDZKIE NA PLUS" był wyjazd w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Jak przebiegło zwiedzanie i co zobaczyli uczestnicy wycieczki? Sprawdźmy!

Pierwszym punktem wycieczki były Niebieskie Źródła - jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których tryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Jej kolor w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Udało nam się zamówić piękna pogodę, zatem efekty wizualne były niesamowite. 

Tuż obok tych urokliwych wywierzysk znajduje się Skansen Rzeki Pilicy - pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. 

- Zwiedziliśmy między innymi rozbudowaną ekspozycję „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy" z drewnianym młynem wodnym. Mogliśmy podziwiać pilickie militaria, zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy". Prezentowane w nim eksponaty w większości zostały wydobyte z rzeki. Najcenniejszym eksponatem, który cieszył się największym powodzeniem był jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem". Udało nam się również zwiedzić Groty Nagórzyckie – wyrobisko kopalni piasku kwarcowego, ale również siedzibę zbója Madeja. Podczas spaceru Podziemną Trasą Turystyczną zachwyciliśmy się tym unikatowym dziełem rąk ludzkich - relacjonują pracownicy Informacji Turystycznej w Łasku.

Kolejnym punktem wycieczki była Spała - ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Działa tam Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z bardziej znanych w Europie. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady, którego mieliśmy okazję „posmyrać".

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Bunkrze „Konewka" - żelbetowym schronie kolejowym, mogącym pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele. 

- Bogata ekspozycja militariów, pojazdów wojskowych, modeli schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wywarła na uczestnikach duże wrażenie. Urozmaiceniem była możliwość przejechania się pojazdem wojskowym typu Łaz. Oddaliliśmy się od Łasku tylko o ponad 70 kilometrów, a to wystarczyło, by przenieść się jakby do innego wymiaru – piękna przyroda, ciekawie historycznie miejsca, niesamowita kopalnia, a wszystko tak blisko… Polecamy – satysfakcja i zadowolenie gwarantowane - dodają uczestnicy wycieczki.

Pracownicy IT w Łaski, szczególne podziękowania kierują do przewodnika – Adama Świderka, który posiada nie tylko ogrom wiedzy, ubarwionej dobrym humorem, ale również niesamowitą umiejętność zaciekawienia odbiorców.