Ogromna inwestycja w uliczne oświetlenie: Nad łaskimi ulicami rozbłyśnie blisko 3,5 tysiąca ledowych lamp!

DSC_035_20231205-083646_1
lask.pl

Trwa ogromna inwestycja w uliczne oświetlenie na terenie całej gminy Łask. Na przestrzeni najbliższych miesięcy nad ulicami rozbłyśnie blisko 3,5 tysiąca ledowych lamp! 

W ubiegłym roku z uwagi na radykalny wzrost cen energii elektrycznej oraz przepisy nakazujące obowiązkowe ograniczenie jej zużycia o 10% wiele samorządów zdecydowało się wyłączać oświetlenie uliczne w godzinach nocnych. 

- Również gmina Łask, i tu należy podkreślić, że jako ostatnia w powiecie musiała podjąć tę trudną decyzję. Aktualnie sukcesywnie przywracamy system oświetlenia ulicznego w gminie Łask do pracy w pełnym wymiarze godzin nocnych. Proces ten odbywa się etapami i zakończy w grudniu - przekazują pracownicy łaskiego magistratu. 

Ale tak naprawdę, jeśli chodzi o uliczne oświetlenie to najważniejsza informacją jest ta, że zarówno w mieście, jak i gminie ruszyła jego gruntowna rozbudowa i modernizacja. Inwestycja pochłonie blisko 8,5 mln zł, z czego gros tych środków to dofinansowanie z Polskiego Ładu, które wynosi ponad 6,7 mln zł. Za te pieniądze nieefektywne rtęciowe i sodowe oświetlenie  w ilości blisko 3,5 tys. sztuk punktów świetlnych zostanie wymienione na ledowe lamy wraz z inteligentnym systemem sterowania. Poza wymianą starych lamp zaplanowano także rozbudowę oświetlenia o 115 latarni (łącznie) w miejscowościach: Łopatki, Orchów, Sięganów i Ostrów.

Jak przekazują łascy urzędnicy, wykonawca inwestycji - Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST Sp. z o.o.-  już zakończył montaż nowych latarni, niebawem ruszy wymiana opraw istniejącego oświetlania. Całość ma być gotowa do kwietnia 2024 r.

- Dzięki tej inwestycji nastąpi znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej - z 1423 MWh/rok na ok 600 MWh/rok, a prognozowane oszczędności sięgną aż 63% - przekazują łascy urzędnicy i dodają: - Realizacja projektu to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i uczestników ruchu drogowego, oszczędność ekonomiczna, osiągnięcie efektu ekologicznego w zakresie zmniejszenia emisji CO2 i substancji szkodliwych do atmosfery. 

fot.: lask.pl