Piekli i walczyli o nagrody! Znamy laureatów konkursu na najlepszy chleb w powiecie łaskim

chleb
Powiat Łaski

Od wieków jest podstawowym produktem pojawiającym się na polskich stołach, wielu nie wyobraża sobie bez niego codziennych posiłków - chleb, bo o nim mowa w polskiej tradycji ma szczególne miejsce. Od najdawniejszych czasów był uważany za dar Boży, pokarm szlachetny i święty. 

Nadal, choć jest powszechny to ma przypisaną symbolikę urodzaju, dostatku, płodności i gościnności. Nic więc dziwnego, że kultywowanie tradycji jego wypieku jest szczególnie cenną inicjatywą. I właśnie z taką wyszedł samorząd powiatu łaskiego ogłaszając konkurs na ten najlepszy domowy wypiek. Już poznaliśmy laureatów tej kulinarnej rywalizacji!

Dziś chleb jest pokarmem zwyczajnym i codziennym, ale dawniej zwłaszcza w wielu biedniejszych domach spożywano go raz dziennie. Często był chowany i zamykany na klucz przed dziećmi i innymi domownikami, żeby starczyło go po prostu na dłużej. Dziś chleb jest powszechny, ale coraz mocniej widać, że Polacy staranniej podchodzą do wyboru tego podstawowego pieczywa, starając się unikać tych wysokoprzetworzonych wypieków. Konsumenci skłaniają się do poszukiwań zdrowszej alternatywy pieczywa, stawiając na grubo mielone mąki, dodatki zdrowych ziaren i nasion. Chętnie też wracamy do starych odmian zbóż i przepisów! A o tym, że skarbnicą takich receptur bardzo często są panie z Kół Gospodyń Wiejskich nikogo przekonywać nie trzeba. W ostatnich dniach panie z terenu powiatu łaskiego dały prawdziwy popis piekarskiej sztuki wypieku chleba.

15 maja rozstrzygnięto kulinarny konkurs: „NAJLEPSZY DOMOWY CHLEB W POWIECIE ŁASKIM – SYMBOL DOSTATKU, POMYŚLNOŚCI I GOŚCINNOŚCI", który adresowany był do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu łaskiego. Do rywalizacji przystąpiły:

  • KGW w Sędziejowicach – prezentując chleb pszenno-żytni na zakwasie,
  • KGW „Chorzeszowianki" w Chorzeszowie – prezentując chleb ze smarowidłem mięsnym po staropolsku i pastą męża,
  • KGW „Leśnica" w Leśnicy – prezentując chleb żytni ze smarowidłem ,
  • KGW „Gorczynianki" w Gorczynie – prezentując chleb domowy na zakwasie ,
  • KGW „Sięganowianki" w Sięganowie – prezentując chleb pszenno-żytni na zakwasie babci Aldony i smarowidło babci Małgorzaty,
  • KGW „Kwiatkowice" w Kwiatkowicach – prezentując chleb razowy,
  • KGW w Woli Bałuckiej „Ptasica i Przyjaciele" – prezentując chleb z garnka,
  • KGW w Gucinie „Gucińskie Szeptuchy" – prezentując bochenek,
  • KGW Grabno –Zamość – prezentując chleb wiejski z boczkiem,
  • KGW w Rososzy – prezentując domowy chleb z foremki ze smarowidłami w trzech odsłonach od Gospodyń.


- Pierwsze miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Rososzy (nr 10), drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Chorzeszowianki" w Chorzeszowie (nr 2) a trzecie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Grabno-Zamość (nr 9). Bardzo dziękujemy za udział i gratulujemy pomysłów oraz umiejętności! - przekazują powiatowi urzędnicy organizujący konkurs.