wersja testowa serwisu

Policja ostrzega: Oszuści wyłudzają dane kart płatniczych

Policja ostrzega: Oszuści wyłudzają dane kart płatniczych

W związku z otrzymywanymi zgłoszeniami oszustw apelujemy do osób wykorzystujących do sprzedaży popularne portale ogłoszeniowe o zachowanie szczególnej ostrożność podczas transakcji internetowych. Oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont, wysyłają linki, za których pośrednictwem wyłudzają dane kart płatniczych.

Na czym polega ta metoda:

W związku z wystawioną na portalu ogłoszeniowym ofertą sprzedaży kontaktuje się z nami za pośrednictwem internetowych komunikatorów, udający zainteresowanie ofertą przestępca. Deklaruje, że zakupił towar i za niego zapłacił. Twierdzi, iż pieniądze można odebrać po wejściu w link do rzekomego potwierdzenia płatności. Następnie sprzedającemu przesłana zostaje wiadomość , która zawiera link do strony łudząco podobnej do tej, na której wystawił przedmioty do sprzedaży. Jest na niej formularz z prośbą o podanie danych z karty takich jak numer karty płatniczej, jej data ważności , kod CVV oraz stan aktualny konta. Po wypełnieniu formularza oszuści są już w posiadaniu niezbędnych informacji by wyczyścić konto. Potrzebują tylko kodu do autoryzacji, który przychodzi do sprzedającego w wiadomości SMS. Kod wpisany do formularza jest kodem autoryzującym wypłatę twoich środków z konta przez oszusta.


Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać. Nigdy nie korzystajmy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Zwracajmy również uwagę na numer telefonu z jakiego otrzymujemy wiadomości, jest on przypisany często do operatorów zagranicznych. Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.

Jeśli stałeś się ofiarą oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem, by zastrzec kartę płatniczą i poinformuj o sprawie policjantów.

Źródło: Policja Łódzka