Policjanci w roli Mikołajów! Do mieszkańców trafiły prezenty zwiększające bezpieczeństwo [Foto]

ela
KPP Łask

Z okazji Mikołajek dzielnicowy z Komisariatu Policji w Widawie rozdawał drobne upominki w postaci opasek odblaskowych, lampek rowerowych oraz słodyczy. „Policyjny Święty Mikołaj" odwiedził także jedną ze szkół podstawowych na terenie gminy Sędziejowice. Akcja ta była doskonałą okazją, aby przypomnieć pieszym i rowerzystom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, ponieważ okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działanie zostało zorganizowane w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Daj się zauważyć! Noś odblaski!".

6 grudnia dzielnicowy widawskiego komisariatu wraz z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Łasku ruszyli z odblaskowym patrolem. Mikołajki stały sie doskonałą okazją do  obdarowywania opaskami odblaskowymi oraz lampkami rowerowymi. Na prezenty mogli liczyć mieszkańcy Widawy oraz Sędziejowic. 

- Akcja ta była doskonałą okazją, by przypomnieć pieszym i rowerzystom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze - mówi sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski. 

Policjanci odwiedzili także uczniów w Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sędziejowicach. Podczas spotkań z dziećmi, mundurowym towarzyszyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach. Zaskoczonym i uradowanym dzieciom dzielnicowy w czapce Świętego Mikołaja wręczył słodkie upominki oraz elementy odblaskowe.

- Policjanci przypomnieli uczestnikom ruchu oraz uczniom m.in. o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Funkcjonariusze zachęcali do zakładania elementów odblaskowych, wskazując, w których miejscach powinny być one umieszczane, żeby prawidłowo spełniały swoją funkcję. Odblaski najlepiej widoczne są na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - dodaje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

Stosowanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, nie tylko gorsze warunki atmosferyczne czy fakt, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. Szczególne zagrożenie stanowią ludzie ubrani w ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami, jest i może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.