wersja testowa serwisu

Policjanci z Łasku prowadzą dziś działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

policja---napis-2

Policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łasku prowadzą dzisiaj zintensyfikowane działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwracają uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami a rowerzystami.

Bezpieczeństwo "niechronionych uczestników ruchu drogowego" w dużej mierze zależy od nich samych. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Zarówno piesi jak i rowerzyści powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Dzisiejsze działania wojewódzkie na terenie powiatu łaskiego pn. "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego" mają na celu podniesienie stanu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Działania te ukierunkowane zostały głównie na rowerzystów, bo to właśnie z ich udziałem odnotowano w ostatnim czasie najwięcej zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym.

Przypominamy, że kierujący rowerem jako uczestnik ruchu ma prawo znajdować się na drodze, ale powinien stosować sie do przepisów ruchu drogowego. Jego miejsce jest na jezdni lub pasie ruchu dla rowerów, a po chodniku może poruszać się wyjątkowo w trzech przypadkach i musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się po nim.

Trzy przypadki, kiedy rowerzyści moga poruszać sie po chodniku:

- opiekuje się dzieckiem do lat 10 jadącym na osobnym rowerze,

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkościa większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (te warunki muszą być spełnione łącznie),

- warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie.

Źródło: KPP Łask