„Porozmawiajmy w Łódzkiem". Marszałek Schreiber spotkał się z mieszkańcami Łasku i Widawy [Foto]

x1200_DSC00107__20240208-123942_1
fot. Tomasz Grala

Marszałek Grzegorz Schreiber w ramach cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem" spotkał się w środę, 7 lutego z mieszkańcami powiatu łaskiego w Łasku i Widawie. Rozmowy dotyczyły pomysłów na rozwój województwa, nowych programów pomocowych dla sołectw, ochotniczych straży pożarnych czy kół gospodyń wiejskich. Spotkania były połączone z warsztatami tematycznymi. Jedne dotyczyły pracy nad emocjami, drugie – ogrodnictwa.

- Rozszerzyliśmy nasze spotkania o nowy wymiar, nazwijmy to edukacyjny - mówił w starostwie powiatowym w Łasku marszałek Grzegorz Schreiber. - To propozycja warsztatów, jakie mamy dla państwa. Ale dla mnie najważniejsza w tych spotkaniach jest możliwość wysłuchania państwa, waszych pomysłów na nowe programy, ocena dotychczasowych działań. Takie rozmowy z Wami prowadzę od początku kadencji i dały nam one pomysły do wspólnego działania: granty sołeckie rozbudowaliśmy do wymiaru, jakiego nigdy w historii tego województwa nie było; na trzech różnych poziomach wspieramy strażaków poprzez dotacje na strażnice, wyposażenie i młodzieżowe drużyny; pomagamy Kołom Gospodyń Wiejskich, dla których uruchomiliśmy dodatkowy program. Tego nigdy wcześniej nie było.

Marszałek zachęcał też do rozmów, dzielenia się pomysłami, informował o możliwościach pozyskiwania środków na realizację własnych pomysłów i inwestycji. Przedstawiciele różnych miejscowości z powiatu łaskiego opowiadali o zrealizowanych działaniach i o kolejnych inicjatywach.

- Zachowajmy te programy, bo dzięki wsparciu z samorządu województwa zmieniamy infrastrukturę wokół nas – namawiał Sławomir Sobór, sołtys Teodorów.

Przy okazji spotkania w Łasku goście spotkania mieli możliwość wziąć udział w warsztatach rozwojowych zatytułowanych „Znajdź harmonię i spokój. Techniki radzenia sobie ze stresem". Zajęcia poprowadziła trener Agnieszka Adamczewska.

Drugie spotkanie zostało zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Widawie. Tutaj dla mieszkańców przygotowany był warsztat o uprawie starych odmian warzyw oraz ziół. Uczestnicy wysłuchali wykładów ekspertów, a następnie sami sadzili zioła, choć pod czujnym okiem specjalistów. Rośliny będą mogli teraz pielęgnować w domu, bo każdy mógł zabrać sadzonki ze sobą.

I tutaj uczestnicy mieli okazję do rozmowy z marszałkiem.

- Wasze uwagi budują płaszczyznę dialogu między nami -mówił marszałek Grzegorz Schreiber zachęcając do rozmów.

Uczestnicy chętnie dopytywali m.in. o dalsze przedsięwzięcia komunikacyjne.

Samorząd województwa łódzkiego oprócz marszałka reprezentował na spotkaniach Mateusz Barwaśny, dyrektor Departamentu Klimatu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W Łasku w rozmowach uczestniczył starosta łaski Piotr Wołosz, w Widawie wójt Michał Włodarczyk.

Źródło: lodzkie.pl/fot. Tomasz Grala