Najważniejsze wideo w ela24

Poszukiwacze zabytków odnaleźli niewybuchy z II wojny światowej. Do podłaskich lasów ruszyli saperzy [Foto]

saperzy
KPP Łask

Amatorzy poszukiwania zabytków, odnaleźli 3 niebezpieczne niewybuchy z czasów II wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się łascy policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko- Pirotechnicznego oraz wezwani na miejsce saperzy z tomaszowskiej jednostki wojskowej. Policjanci apelują o rozwagę – każdy kto natrafi na takie znalezisko powinien niezwłocznie powiadomić policję.

Dyżurny łaskiej komendy policji, 30 grudnia, około godziny 11:30, otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenach leśnych w Ulejowie zostały odnalezione niewybuchy. 

- Na miejsce zostali skierowani policjanci wraz z funkcjonariuszem z łaskiej nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy potwierdzili, że odkopane przedmioty to pociski kumulacyjne kalibru 75 mm do niemieckiego działa PAK wz. 97/38 z czasów II wojny światowej - przekazuje młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski, oficer prasowy KPP Łask i dodaje: - Policjanci ustalili, że dwóch mężczyzn, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzili na terenach leśnych poszukiwania zabytków, odnaleźli wciąż groźne dla życia i zdrowia niewybuchy. Poszukiwacze skarbów, zachowali się bardzo odpowiedzialnie, natychmiast po odnalezieniu niewybuchów powiadomił o wszystkim policję. 

Łącznie mundurowi zabezpieczyli 3 sztuki pocisków. O znalezisku powiadomili 27 Patrol Rozminowania z Tomaszowa Mazowieckiego, który przybył na miejsce zdarzenia jeszcze tego samego dnia około godziny 14:00. Niebezpieczne pozostałości po wojnie zostały umieszczone w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowane na poligon celem neutralizacji.

Przypominamy!

Pasjonaci poszukiwania przedmiotów, zabytków, militariów muszą działać zgodnie z obowiązującymi znowelizowanymi przepisami Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Każdy poszukiwacz przed rozpoczęciem pracy musi uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozwolenie to wymagane jest m.in., gdy poszukujemy ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.

- W przypadku znalezienia niewybuchów, należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu! Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć - podsumowuje młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski