Najważniejsze wideo w ela24

Roztrzaskane osobówki na S8. Jeden z kierowców stracił panowanie na pojazdem

Roztrzaskane osobówki na S8. Jeden z kierowców stracił panowanie na pojazdem
KPP Łask

W miniony wtorek, 24 września na trasie S8 doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego Opela wjechał w tył pozostawionego na pasie awaryjnym samochodu marki Renault. Ruch pojazdów przez dwie godziny odbywał się tylko jednym pasem. 

Do zdarzenia doszło chwilę po godzinie 10.00, na 199 km S8 na wysokości miejscowości Dąbrówka na nitce w kierunku Wrocławia miało miejsce zdarzenie drogowe z udziałem dwóch pojazdów. 33-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, kierując pojazdem marki Opel uderzył w stojący na pasie awaryjnym samochód. 

- Jak ustalili łascy policjanci, kierujący Oplem niedostawał prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w osobowe Renault. Pozostawiony na pasie awaryjnym pojazd uległ awarii kilka godzin wcześniej i został zabezpieczony pachołkami przez służby drogowe. Mimo poważnie wyglądających uszkodzeń pojazdów, kierującemu oplem nic się nie stało a w pozostawianym na pasie awaryjnym pojeździe nie było żadnych osób - przekazuje młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski, oficer prasowy łaskiej policji. 

Po zdarzeniu ruch na trasie S8 w kierunku Wrocławia odbywał się tylko jednym pasem. Po wykonanych czynnościach na miejscu i usunięciu rozbitych aut, ruch na drodze został przywrócony. 

33-latek był trzeźwy, został ukarany mandatem karnym za spowodowanie kolizji drogowej. Mundurowi dodatkowo zatrzymali dowody rejestracyjne od uszkodzonych pojazdów.

Policjanci apelują do kierujących o czujność i planowanie przerw podczas podróży. Zmęczenie i chwila nieuwagi mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Co zrobić, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się nam samochód?

  • włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,
  • przestaw, o ile to możliwe, samochód na pas awaryjnego postoju, jeżeli nie jest to możliwe ustaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się od pojazdu,
  • szybko zorganizuj pomoc, dzwoniąc pod jeden z numerów: 112, 19 111 lub udając się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadamiając o zajściu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem,
  • na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym,
  • gdy ponownie włączasz się do ruchu najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując ją do prędkości poruszania się innych pojazdów na tym pasie ruchu, odczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami, zanim włączysz się do ruchu.

Poza powyższymi przypadkami pasem awaryjnym nie wolno się poruszać.