wersja testowa serwisu

Łódzkie: Ruszyła wielka machina Szlachetnej Paczki! Otwarto Bazę Rodzin, które czekają na pomoc

Łódzkie: Ruszyła wielka machina Szlachetnej Paczki! Otwarto Bazę Rodzin, które czekają na pomoc
Szlachetna Paczka/ Facebook

W minioną sobotę, 13 listopada została otwarta baza rodzin Szlachetnej Paczki. Przez ostatnie tygodnie wolontariusze odwiedzali rodziny, skrupulatnie przygotowywali wywiady i opisy tych, którym trzeba pomóc. Wczoraj miał miejsce moment kulminacyjny i wielka machina Paczki ruszyła, przez najbliższe cztery tygodnie będzie można wybrać rodzinę i przygotować dla niej prezenty.

Baza rodzin będzie dostępna na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Każda rodzina została tam szczegółowo, ale anonimowo opisana.

- Od tej chwili, przez cztery tygodnie, każdy może wejść na stronę i wybrać rodzinę, której chce pomóc. To proste! Zbierz bliskich, kolegów z pracy czy szkoły i wspólnie przygotujcie Szlachetną Paczkę, która stanie się realnym, skrojonym na miarę potrzeb wsparciem dla wybranej rodziny - informuje Szlachetna Paczka.

Jest tak dlatego, że w anonimowym opisie znajdziemy przedstawienie rodziny, w jakiej obecnie znajduje się sytuacji, dlaczego się w niej znalazła i czego potrzebuje. Wybierając konkretną rodzinę decydujemy się na obdarowanie jej listą potrzebnych rzeczy.

Otwarcie Bazy Rodzin, które nastąpiło w sobotę, 13 listopada, to oficjalny moment startu każdej edycji Szlachetnej Paczki poprzedzony pracą wolontariuszy, którzy od tygodni odwiedzają rodziny, samotnych seniorów, osoby z chorobami, niepełnosprawnościami czy poszkodowane w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub pandemii. Wolontariusze poznają ich historie, nawiązują relacje i określają potrzeby. Na tej podstawie tworzą szczegółowe historie rodzin, które trafiają do internetowej bazy.

Jak od lat podkreślają wolontariusze, każdy ma możliwość zostać darczyńcą - paczki nie trzeba robić indywidualnie, można się zorganizować wspólnie ze znajomymi, kolegami z pracy, czy rodziną. To ważne, bo często bowiem potrzeby rodzin mogą przewyższać budżet jednej osoby. Pralki, lodówki, opał na zimę, ciepłe ubrania i rzeczy drobniejsze, codziennego użytku jak chemia, produkty spożywcze czy zabawki dla najmłodszych.

Abc „Szlachetnej Paczki"

Aby wybrać rodzinę, należy wejść na stronę internetową akcji: www.szlachetnapaczka.pl. W zakładce: „wybór rodziny" decydujemy, w której okolicy chcemy pomóc (co ważnie nie musimy pomagać rodzinie z naszego miasta czy okolicy, ale warto pamiętać o późniejszym dostarczeniu paczek). Później czytając opisy rodzin wybieramy tę, której chcemy przygotować paczkę. Ważne w tym miejscy, by upewnić się, że jesteśmy w stanie spełnić wszystkie trzy podstawowe potrzeby rodziny. Potem już „tylko" zakupy! Paczki należy dostarczyć w Weekend Cudów do wybranego przez siebie wcześniej magazynu. Ich dalszym przekazaniem zajmą się wolontariusze, którzy dostarczą prezenty rodzinie..

Przy robieniu paczki niezwykle pomocnym i cennym może okazać się kontakt z wolontariuszem wybranej rodziny – to on ją poznał i jest w stanie odpowiedzieć na nasze pytania i wątpliwości.

Paczka dla 14 tys. rodzin

​To już 21. edycja Szlachetnej Paczki, programu społecznego, który co roku dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących. Tylko w zeszłej edycji programu wsparcie materialne otrzymało ponad 14 tysięcy rodzin. Wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł, a w mądrą pomoc zaangażowało się ponad 420 tys. Polaków.