Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Widawie realizuje projekt inwestycyjny pn. „Termomodernizacja budynków Ośrodka Zdrowia w Widawie i w Chociwiu"

802cc4f7-9920-4182-88c2-bca6fbbbaa8f

Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Widawie realizuje projekt inwestycyjny pn.Termomodernizacja budynków Ośrodka Zdrowia w Widawie i w Chociwiu". Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. – przyznana dotacja z UE wynosi 566.124,34 pln.

Przedsięwzięcie obejmuje kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Widawa w tym: Gminnego Ośrodka Zdrowia w Widawie oraz Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Chociwiu. Termomodernizacja obejmuje zarówno docieplenia przegród zewnętrznych, wymianę zewnętrznych okien i drzwi, jak i wymianę kompleksową instalacji grzewczych w budynkach, w tym na odnawialne źródła energii.

W wyniku realizacji projektu przewiduje się zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach łącznie o 249306,76 kWh/rok; roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 81,84 ton/rok; oszczędność energii cieplnej o 753,20 GJ/rok oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej o 753,20 GJ/rok.

Celem bezpośrednim realizowanego projektu jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, co w znacznym stopniu przełoży się na obniżenie zużycia paliw konwencjonalnych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska tzw. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych. Celem szczegółowym realizacji jest poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym - budownictwa użyteczności publicznej.

Efektem realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii będzie również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej gminy, ale również województwa łódzkiego.

Projekt wpłynie ponadto na podniesienie konkurencyjności gospodarki niskoemisyjnej na terenie gminy i regionu, a w dalszej perspektywie i województwa łódzkiego, która w wydajny, zrównoważony sposób wykorzystuje zasoby i zmniejsza emisję zanieczyszczeń.

Celem realizacji projektu będzie również wzrost konkurencyjności i atrakcyjności społeczno- gospodarczej Gminy Widawa, przeciwdziałanie jej marginalizacji społecznej i gospodarczej. Zakłada się, że zrealizowanie projektu wpłynie pozytywnie na wyrównanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarze wiejskim jakim jest Gmina Widawa.

Osiągnięciem celu społecznego będą wymierne oszczędności z tytułu uniknięcia wizyt i konsultacji lekarskich oraz kosztów lekarstw, spowodowanych głównie reakcją górnych i dolnych dróg oddechowych na stopień zanieczyszczenia powietrza.

Celem pośrednim realizowanej inwestycji będzie promocja Gminy jako samorządu wspierającego działania służące bezpośrednio jej mieszkańcom i zmierzającą sukcesywnie do poprawienia warunków życia ich mieszkańców.

W ramach realizacji projektu planowane jest osiągnięcie następujących wskaźników postępu rzeczowego projektu:

- wskaźniki kluczowe produktu:

- Liczba zmodernizowanych energetycznie budynków – 2,00 szt.

- Powierzchnia użytkowa budynków poddanych termomodernizacji - 652,70 m2

- Liczba zmodernizowanych źródeł ciepła – 2,00 szt.

- Liczba gospodarstw domowych z lepszą klasą zużycia energii (CI31) – 1 szt

- wskaźniki rezultatu bezpośredniego:

- Zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych (CI32) –
249306,76 kWh/rok

- Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (CI34) – 81,84 ton/rok.

- Ilość zaoszczędzonej energii cieplnej – 753,20 GJ/rok

- Zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów – 753,20 GJ/rok