Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Widawie realizuje projekt inwestycyjny pn. „Termomodernizacja budynków Ośrodka Zdrowia w Widawie i w Chociwiu" w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020

IMG_20210528_115952

Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Widawie realizuje projekt inwestycyjny pn.Termomodernizacja budynków Ośrodka Zdrowia w Widawie i w Chociwiu" w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Wysokość dofinansowania stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Szacowany koszt całkowity to 1.115.537,00 pln, a dofinansowanie 566.124,34 pln.

Realizacja projektu obejmuje gruntowną, kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Widawa w tym: Gminnego Ośrodka Zdrowia w Widawie oraz Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Chociwiu, w zakresie wskazanym w posiadanych przez Beneficjenta audytach energetycznych. Termomodernizacja obejmuje zarówno docieplenia przegród zewnętrznych, wymianę zewnętrznych okien i drzwi, jak i wymianę kompleksową instalacji grzewczych w budynkach, w tym na odnawialne źródła energii. Zakres termomodernizacji dostosowano do obowiązujących przepisów i norm, wzięto przy tym pod uwagę efektywność kosztową projektu.

W wyniku realizacji projektu przewiduje się zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach łącznie o 249306,76 kWh/rok; roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 81,84 ton/rok; oszczędność energii cieplnej o 753,20 GJ/rok oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej o 753,20 GJ/rok.

Celem bezpośrednim realizowanego projektu jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, co w znacznym stopniu przełoży się na obniżenie zużycia paliw konwencjonalnych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska tzw. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych. Miarą osiągnięcia celu będzie zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej i końcowej w budynkach objętych projektem oraz spadek w ciągu roku emisji gazów cieplarnianych. Celem szczegółowym realizacji jest poprawa efektywności energetycznej w sektorze budownictwa użyteczności publicznej.

Efektem realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii będzie również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej gminy, ale również województwa łódzkiego.

Podejmowane w ramach projektu działania są zgodne z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej, przede wszystkim z polityką zrównoważonego rozwoju i polityką równych szans.

Projekt realizowany będzie z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju oraz wspierał będzie dążenie do osiągnięcia celu zachowania, ochrony i poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez zastosowanie w ramach jego realizacji certyfikowanych materiałów zgodnych z obowiązującymi wymaganiami prawa, w tym ochrony środowiska oraz zastosowania w jego ramach rozwiązań chroniących środowisko – służących oszczędności energii i obniżających emisję zanieczyszczeń.