Najważniejsze wideo w ela24

W Łasku licznie czytali "Nad Niemnem"! W Ogrodzie Różanym odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania [Foto]

W Łasku licznie czytali "Nad Niemnem"! W Ogrodzie Różanym odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania [Foto]
Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku

Już po raz drugi łaskowianie spotkali się na czytelniczej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. Narodowe Czytanie, bo o tej akcji mowa w naszym mieście zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną im. Jana Łaskiego Młodszego, a miejscem tego kulturalnego przedsięwzięcia były urokliwe plenery Ogrodu Różanego.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach Polacy czytali m.in. „Trylogię" Henryka Sienkiewicza, „Lalkę" Bolesława Prusa, „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i „Balladynę" Słowackiego. Co roku akcja odbywa się w wielu polskich miastach.

Tym razem łaskowianie, podobnie jak mieszkańcy wielu innych miast i miasteczek w naszym kraju, sięgnęli po kolejne dzieło tworzące kanon polskiej literatury. Mowa o ponadczasowej powieści Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem". Wybór tej lektury przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nie był przypadkowy.

- Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole". (…) Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP.

Pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom. Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli z nami jedno z najważniejszych wydarzeń w bibliotecznym kalendarzu! - przekazują pracownicy łaskiej książnicy i dodają: - Szczególne podziękowania składamy niezawodnemu Łaskiemu Domowi Kultury, Łaskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za wsparcie „techniczne"imprezy, KGWw Luciejowie za pyszne słodkości dla naszych gości, Łaskim Amazonkomza pomoc oraz Studio fotoGrafik za uwiecznienie tego wyjątkowego spotkania.