Wschodnia obwodnica Bełchatowa: Na jakim etapie są prace? Pytamy inwestora i zaglądamy na budowę! [Foto]

Wschodnia obwodnica Bełchatowa: Na jakim etapie są prace?Pytamy inwestora i zaglądamy na budowę! [Foto]

W październiku ubiegłego roku podpisano umowę na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. Po kilku miesiącach pytamy co dzieje się przy tej inwestycji. Mieszkańcy przejeżdżający między innymi w pobliżu Zdzieszulic czy Dobrzelowa już od kilku tygodni mogą obserwować spory ruch w okolicach budowy, bo ta jak się okazuje jest już na kolejnym etapie przygotowań. Szczegóły poniżej!

Pomimo zimowych miesięcy prace przy wschodniej obwodnicy miasta nie zwalniają. Każdy kto pojawił się w okolicach przyszłej trasy już może wyraźnie zobaczyć wyznaczony "ślad" obwodnicy.

- Na terenie przeznaczonym pod budowę obwodnicy Bełchatowa zakończyła się wycinka drzew i rozbiórka budynków w ramach robót przygotowawczych. Teraz musi on zostać uprzątnięty. Roboty przygotowawcze potrwają do końca lutego - informuje Jacek Grabski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, inwestora budowy.

Zanim na budowę wjedzie ciężki sprzęt i ruszy tworzenie obwodnicy, teren w swoje ręce przejmą archeolodzy. Badanie gruntów pod inwestycją to konieczność.

- Zawsze przed rozpoczęciem robót Zarząd Dróg Wojewódzkich występuje do wojewódzkiego konserwatora zabytków z pytaniem, czy teren nie jest objęty nadzorem archeologicznym. Jeśli tak, a tak było w tym przypadku, do pracy przystępują archeolodzy - wyjaśnia Jacek Grabski.

POLECAMY >>> Łącznik między osiedlami Okrzei i Dolnośląskim gotowy! Kiedy kierowcy będą mogli po nim jeździć? [Foto]

O przebiegu tego etapu bardzo ciężko wyrokować. To co ziemia odkryje lub nie, z pewnością może mieć wpływ na kolejny etap, czyli działania typowo budowlane. Inwestor z wykonawcą, konsorcjum firm Banimex z Będzina i węgierskiej Duna Aszfalt szacują jednak, że uda się z nimi ruszyć w przeciągu najbliższych miesięcy.

- Rozpoczęcie robót ziemnych (drogowych) oraz prac przy planowanych obiektach inżynierskich planowane jest w drugim kwartale tego roku - przekazuje Jacek Grabski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przypomnijmy wschodnia obwodnica Bełchatowa to 8,2 km drogi w ramach trasy wojewódzkiej nr 484. Nowa droga ma mieć następujący przebieg: od skrzyżowania ulic Radomszczańskiej i Świętojańskiej do skrzyżowania w ul. Czyżewskiego, dalej prowadzić będzie do węzła w Dobrzelowie, gdzie połączy się z DK 74 i obwodnicą północną.

Dalsza część artykułu pod mapką

Co w ramach budowy wschodniej obwodnicy Bełchatowa?

Roboty zakładają budowę jezdni w nowym śladzie, wzbogaconej o 10 skrzyżowań, w tym trzy nowe ronda. W ciągu drogi powstaną także dwa nowe wiadukty drogowe. Wyremontowany zostanie także wiadukt kolejowy linii nr 24 Piotrków Trybunalski – Biały Ług.

- Oprócz jezdni powstaną między innymi: 6,5 km ścieżki rowerowej, nowe chodniki, zatoki autobusowe oraz 11 przejść dla pieszych, dobrze widocznych dzięki licznym punktom oświetleniowym. W sumie na całej obwodnicy powstanie 261 takich punktów, a do tego ekrany akustyczne chroniące przed hałasem. Odwodnienie zakłada wybudowanie: 4,5 km kanalizacji deszczowej i 2 zbiorników retencyjno-filtrujących - przytacza szczegóły Marcin Nowicki z Zarządu Dróg Wojewódzkim w Łodzi.

PRZECZYTAJ >>> "Bawełnianka": Sprawdziliśmy co dzieje się we wnętrzach galerii. Są już sklepy, które czekają tylko na regały! [Foto]

Jak dodaje, koszt robót to 145,5 mln zł, a część środków będzie pochodzić ze wsparcia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (obwodnice). Koniec inwestycji jest planowany w październiku 2025 r.

Wschodnia obwodnica Bełchatowa - mieszkańcy odetchną

Budowa obwodnicy wschodniej to ważna dla Bełchatowa inwestycja. Ma ona znacząco poprawić komunikację w południowej i wschodniej części miasta. Na obwodnicę skierowany bowiem zostanie ruch tranzytowy z kierunków: Łódź, Łask, Kamieńsk. Co za tym idzie samochody ciężarowe będą omijać centrum Bełchatowa.

- Droga Nr 484 na odcinku przebiegającym przez miasto Bełchatów jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem tras wojewódzkich w Łódzkiem. W centrum Bełchatowa średni dobowy ruch pojazdów wynosi ponad 15 tys. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centralny obszar Bełchatowa jest niezbędne dla poprawy warunków życia osób mieszkających w sąsiedztwie trasy oraz odciążenia sieci dróg wewnątrz miasta - dodaje Marcin Nowicki z łódzkiego ZDW.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że budowa obwodnicy zapewni także obsługę komunikacyjną potencjalnych terenów inwestycyjnych położonych po wschodniej stronie miasta. Poprawi atrakcyjność inwestycyjną i wpłynie pozytywnie na lokalny rozwój gospodarczy, bo w przyszłości planowane jest także połączenie jej z ulicami Staszica i Przemysłową.

CZYTAJ TAKŻE >>> Ruszają prace nad wstępną dokumentacją obwodnicy Radomska. Kiedy kierowcy przejada trasą?

Widok na budowaną obwodnicę w okolicach Dobrzelowa i planowanego połączenia z DK 74 i północną obwodnicą Bełchatowa. 

Widok na budowaną obwodnicę w okolicach Zdzieszulic