Najważniejsze wideo w ela24

Wycieczka do lasu? Pamiętaj o tym, by uniknąć fatalnych rezultatów!

216-176036
Policja

"Rozkręca" się sezon grzybobrania.Dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów w lasach, rośnie ryzyko zaginięć. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. W naszym regionie w trwającym wakacyjnym sezonie już doszło do kilku kryzysowych sytuacji, niestety nie wszystkie kończyły się happy endem... Poniżej kilka słów o tym jakich zasad przestrzegać, by bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw przyrody.

Długie spacery na świeżym powietrzu i satysfakcja z odnalezionych grzybów sprawiają, że amatorzy grzybobrania chętnie wybierają się do lasu. Pochłonięci zbieraniem leśnego runa często zbaczają z duktów wchodząc w głąb lasu. Niestety często tracą orientację. Wszystkie drzewa i krzewy wydają im się identyczne i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej.

CZYTAJ >>> Tragiczny finał zaginięcia 73-latka. Ciało mężczyzny odnalazł rolnik [Foto]

- Wybierając się na grzybobranie, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu - wyjaśnia Dagmara Mościńska z policji w Piotrkowie Trybunalskim.

Na wycieczkę do lasu wybierajmy wczesną porę dnia. Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Często na grzybobranie wybieramy się rodzinnie, są z nami dzieci, osoby starsze. Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej i nie są osobami samodzielnymi.

- Zapamiętujmy też punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku. Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy sie od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie - dodaje Dagmara Mościńska z KMP Piotrków Trybunalski.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień. kiedy jest dobra widoczność eliminuje zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności, dzięki którym większość takich sytuacji ma szczęśliwe zakończenie. A o tym jak skutecznie przekazać informację o zaginięciu przeczytasz w artykule >>> Co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski? Zgłaszając ten fakt, pomóżmy służbom!