wersja testowa serwisu

Wypadek w Wieluniu. Samochód potrącił nastolatka na oznakowanym przejściu dla pieszych

policja

Wieluńscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych. Z obrażeniami ciała do szpitala trafił 12-latek, który poruszał się na hulajnodze.

28 lipca 2021 roku w Wieluniu na ulicy Andrzeja Struga, na oznakowanym przejściu dla pieszych doszło do potrącenia 12-latka. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 19-latek kierujący seatem potrącił przejeżdżającego na hulajnodze przez przejście dla pieszych chłopca. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznał 12- latek poruszający się na hulajnodze. Chłopiec trafił do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca seata był trzeźwy. Pracujący na miejscu policjanci przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli ślady oraz sporządzili szczegółową dokumentację fotograficzną, w celu ustalenia przyczyn i okoliczności tego zdarzenia.

Przypominamy, że w tym roku wprowadzono nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach.


Zgodnie z nowymi regulacjami, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Źródło: KPP WIeluń