wersja testowa serwisu

Z Islandii do Łasku. Piloci F-16 wylądowali na płycie lotniska 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego

Z Islandii do Łasku. Piloci F-16 wylądowali na płycie lotniska 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego
st. sierż Piotr Gubernat

Polscy żołnierze zakończyli pełnienie dyżuru bojowego nad islandzkim niebem. Przez ostatnie trzy tygodnie personel techniczny oraz piloci wielozadaniowych samolotów F-16 pełnili dyżur bojowy przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

- Celem naszej misji było pilnowanie, by przestrzeń powietrzna Islandii nie została naruszona przez wrogie statki powietrzne. W razie potrzeb mieliśmy także udzielać pomocy załogom cywilnym, znajdującym się w sytuacjach awaryjnych -przypomina ppłk pil. Michał Kras Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia. 

Oprócz lotów patrolowych polscy lotnicy realizowali także loty treningowe, aby utrzymać ciągłość szkolenia. Była to pierwsza zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Islandii (PKW Islandia). Dyżur bojowy zakończył się 27 września br., ale rotacja żołnierzy i sprzętu wojskowego zakończy się 10 października.

Główny trzon kontyngentu stanowili żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP w misji wzięły udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz do 140 żołnierzy i pracowników cywilnych.

Tekst: kpt. Michał Kolad

Zdjęcia: st. sierż Piotr Gubernat