ZUS: Wniosek o Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy złóż zanim dziecko skończy 13 miesięcy

Bon---jesien

Twoje drugie lub kolejne dziecko kończy roczek? Nie zapomnij wystąpić o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pamiętaj, żeby wniosek złożyć najpóźniej do ukończenia przez dziecko 13 miesiąca życia, bo inaczej będziesz stratny.

Rodziny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przyznawany jest od stycznia 2022 r. W ubiegłym roku w województwie łódzkim ZUS przyznał to świadczenie na ponad 34 tys. dzieci, a w całym kraju na ponad 613 tys. 

Świadczenie przyznawane jest na wniosek, nie zależy od dochodu rodziny i wynosi w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. Rodzice mogą zadecydować, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy też w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Zdecydowanie częściej wybieraną opcją, jest płatność realizowana przez rok. Wybraną opcję wypłaty można zmienić w trakcie pobierania świadczenia, ale tylko raz.

- Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. 

Wniosek o RKO można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 
9. miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym czasie, świadczenie będzie wypłacane od 12. miesiąca życia dziecka. Jeśli jednak rodzic się spóźni i złoży wniosek po ukończeniu przez dziecko 13. miesiąca życia, to wysokość Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie pomniejszana o 500 zł za każdy miniony miesiąc, licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Warto więc trzymać się wyznaczonych terminów, by nie być stratnym.

Więcej informacji na temat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znajdziemy na stronie internetowej ZUS. W dni robocze (pn.-pt.) w godz. od 7:00 do 18:00 informacji udzielą też pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem tel. 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pomocy udzielą też pracownicy we wszystkich placówkach ZUS oraz podczas e-wizyty.