"Akademia Przygotowania Policyjnego": Uczniowie z ostrowskiego ZSM-T sprawdzali swoje umiejętności [Foto]

ela
KPP Łask

Blisko 60 uczniów Zespołu Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie aktywnie uczestniczyło w "Akademii Przygotowanie Policyjnego". Wydarzenie dedykowane klasom o profilu policyjnym zorganizowała łaska Policja we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu oraz Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. Było sporo cennej teorii, ale przede wszytskim tak lubianych przez młodzież zajęć praktycznych.

W wydarzeniu udział wzięło 58 uczniów klas mundurowych o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie. Organizatorzy przygotowali dla młodych ludzi bardzo bogatą i ciekawą ofertę zajęć teoretycznych i praktycznych. Spotkania z policjantami rozpoczęły się o godzinie 9:50 i trwały przez 3 godziny lekcyjne, równolegle w 4 salach.

- Na sali gimnastycznej policjanci z Nieetatowej Reprezentacji Kadry Sztuk Walki Policji województwa łódzkiego zaprezentowali młodzieży pokaz taktyk i technik interwencji oraz przeprowadzili krótki, ale intensywny kurs samoobrony. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali prezentowane przez funkcjonariuszy techniki oraz wysłuchali cennych rad dotyczących bezpiecznych zachowań i zasad postępowania w sytuacji, gdy staniemy się ofiarą przestępstwa. Podczas zajęć, młodzież łącząc się w mniejsze grupy ćwiczyła prezentowane przez policjantów techniki, wykazując przy tym bardzo duże zaangażowanie - przekazuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

Wśród uczestników wiele emocji wzbudził specjalny tor przeszkód, który musieli pokonać w narko- i alkogoglach. Zamysłem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi było pokazanie młodzieży, jak postrzega się rzeczywistość po wypiciu alkoholu i zażyciu środków odurzających. Uczniowie mogli przekonać się jak zmienia się koordynacja ruchowa i jakie zaburzenia świadomości powoduje alkohol i narkotyki. Nie zabrakło również pogadanki o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo, rowerem czy też samochodem.

Kolejnym punktem zajęć była pierwsza pomoc przedmedyczna, gdzie wykładowców z ośrodka szkolenia policji wspierali słuchacze kursu podstawowego. Uczniowie ostrowskiej mundurówki po wysłuchaniu instruktażu, mogli zobaczyć praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnego rodzaju sytuacjach zagrożenia życia. Zaprezentowano im pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz działanie automatycznego defibrylatora AED.

CZYTAJ >>> Uroczyste ślubowanie klas mundurowych w ostrowskim Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych [Foto]

Ponadto organizatorzy przygotowali ekspozycję mundurów, czapek oraz naszywek policjantów z innych krajów, również tych spoza Europy. 

- Spotkanie z uczniami klas mundurowych było doskonałą okazją do kształtowania bezpiecznych zachowań, zapoznania ich ze specyfiką pracy policyjnej, promowania zawodu policjanta oraz przybliżenia procedury kwalifikacyjnej do służby w Policji. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach z policjantami i chętnie zadawali pytania dotyczące własnego bezpieczeństwa, ale także procesu rekrutacji, jak i pełnienia służby w Policji. Wiele osób pytało o pokonywanie barier na poszczególnych etapach rekrutacji i możliwości podnoszenia swoich szans poprzez zdobywanie nowych umiejętności - mówi sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski i na zakończenie dodaje: - Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. A w szczególności Pani Beacie Pokorskiej – Galowicz dyrektor Zespołu Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie, Panu Piotrowi Wołoszowi staroście łaskiemu oraz podinsp. Rafałowi Płóciennikowi kierownikowi Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu.