Łask: Rośnie popularność Krajowej Mapy Zagrożeń. Policjanci przyjęli kilkaset zgłoszeń od mieszkańców. Co najczęściej "wpada" do aplikacji?

policja_radomsko
fot. poglądowe/ Policja

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja mająca służyć wymianie informacji między obywatelem a Policją. Od początku powstania aplikacji, w powiecie łaskim na mapę naniesionych zostało ponad 3600 różnego rodzaju zagrożeń. Wciąż najbardziej popularnymi kategoriami jest przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami, a Policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w konkretne miejsce na mapie, z odpowiednio wybranej kategorii. Od początku jest istnienia w powiecie łaskim naniesionych zostało już ponad 3600 różnego rodzaju zgłoszeń.

- Policjanci na bieżąco monitorują naniesione zgłoszenia. Weryfikują je, a kiedy potwierdzą występowanie danego zagrożenia podejmują działania mające na celu jego wyeliminowanie lub informują odpowiednie służby i instytucje. Stąd założeniem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa w środowisku lokalnym oraz lepsza wymiana informacji pomiędzy policją a społeczeństwem - wyjaśnia sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z łaskiej Policji.

Za nami już kolejny rok jej funkcjonowania. Jak podają mundurowi, na przestrzeni miniony dwunastu miesięcy 2023 roku mieszkańcy powiatu łaskiego zgłosili ponad 620 różnego rodzaju zagrożeń. Jest to o 160 zgłoszeń więcej niż w roku 2022. 

- Około 60% naniesionych zagrożeń zostało potwierdzonych, 35% niepotwierdzonych a 5% zostało uznane przez policjantów jako żart bądź pomyłka - uszczegóławia sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski, rzecznik prasowy KPP Łask. 

Najwięcej zgłoszonych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zagrożeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. W miejsca wskazane na mapie kierowano patrole drogówki, celem przeprowadzania kontroli prędkości pojazdów poruszających się wskazanymi odcinkami dróg. 

CZYTAJ >>> Łask: Wielkie wymienianie trwa! 3,5 tysiąca sodowych lamp zostanie zastąpionych nowoczesnymi ledami

Podobnie jak w roku ubiegłym częstym problemem wskazywanym przez użytkowników była niewłaściwa infrastruktura drogowa. Dzięki takim sygnałom ze strony społeczeństwa, łascy funkcjonariusze przekazywali stosowne informacje do właściwych zarządców dróg, celem poprawy stanu nawierzchni we wskazanych miejscach. Warto zwrócić też uwagę na zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania, z których ponad połowa została potwierdzona, a wobec sprawców wykroczeń zostały wyciągnięte konsekwencje prawne.

Najczęściej zgłaszane były zagrożenia w następujący kategoriach:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości - 320 zgłoszeń,
  • nieprawidłowe parkowanie – 95 zgłoszeń,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa - 93 zgłoszenia,
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 28 zgłoszeń,
  • zła organizacja ruchu drogowego – 24 zgłoszenia,
  • dzikie wysypiska śmieci – 14 zgłoszeń,
  • nielegalne rajdy – 13 zgłoszeń,
  • akty wandalizmu – 9 zgłoszeń,
  • wałęsające się bezpańskie psy – 9 zgłoszeń,
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 4 zgłoszenia.

Wśród zgłoszeń znalazły się także pojedyncze przypadki dotyczące chociażby wypalania traw, nielegalnej wycinki drzew, czy też żebractwa.

- Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób wymiany informacji między mieszkańcami a Policją, co w konsekwencji bezpośrednio wpływa na poprawę lokalnego bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że jeśli sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji policjantów, należy dzwonić na numer alarmowy 112 - podsumowuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

CZYTAJ >>> Śmiertelny wypadek w Grudnej. Nie żyje pasażerka busa, kierowca śmigłowcem LPR zabrany do szpitala [Foto]