86-latek stracił orientację podczas spaceru. Do akcji ruszył sztab policjantów, strażaków z psami i ratowników [Foto]

86-latek stracił orientację podczas spaceru. Do akcji ruszył sztab policjantów, strażaków z psami i ratowników [Foto]
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów

Wspólne działania policjantów i strażaków z powiatu łaskiego doprowadziły do odnalezienia mężczyzny, który podczas spaceru stracił orientację w terenie i nie był w stanie samodzielnie wrócić do domu. Świetne rozeznanie terenu, specjalistyczny sprzęt i zaangażowanie mundurowych doprowadziły do miejsca, gdzie znajdował się zdezorientowany senior. Łaskich mundurowych podczas poszukiwań wspierała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów oraz Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów.

W sobotę, 26 sierpnia, około godziny 15:00 funkcjonariusze z policji w Łasku otrzymali zgłoszenie dotyczące zaginięcia 86-letniego mieszkańca Pabianic. Mężczyzna spędzał weekend na terenie działki rekreacyjnej w miejscowości Zielęcice. 

- Z informacji pochodzących od żony wynikało, że jej mąż w godzinach przedpołudniowych wybrał się na spacer do okolicznych lasów. Zaginiony senior od jakiegoś czasu ma problemy z pamięcią i prawdopodobnie nie wie, jak wrócić na działkę. Dyżurny łaskiej jednostki natychmiast skierował wszystkie patrole w okolice, gdzie mógł przebywać zaginiony. W jednostce został ogłoszony alarm. Policjanci nie tracąc ani chwili rozpoczęli poszukiwania seniora - przekazuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

CZYTAJ >>> Wycieczka do lasu? Pamiętaj o tym, by uniknąć fatalnych rezultatów!

Z uwagi na schorzenia mężczyzny istniało realne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W poszukiwaniach brało udział 45 policjantów, 16 słuchaczy Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, 6 strażaków z Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku, 18 druhów z trzech jednostek OSP – Okup, Wiewiórczyn oraz Łask.

Ponadto dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na miejsce poszukiwań skierował specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Justynów oraz Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów. W trakcie poszukiwań wykorzystano 19 pojazdów, 2 quady, 3 psy służbowe oraz drona z kamerą termowizyjną.

- Mundurowi sprawdzali lasy, dukty leśne, rejony okolicznych stawów i rozlewisk, a także znajdujące się w rejonie poszukiwań mokradła. Policjanci rozpytywali także okolicznych mieszkańców. Jeden z napotkanych podczas poszukiwań mężczyzn wskazał policjantom kierunek, w którym zaginiony mężczyzna mógł pójść. Trop ten okazał się trafiony, bo grupa poszukująca, która poruszała się na quadach, po chwili ujawniła zdezorientowanego i wycieńczonego seniora - wyjaśnia sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

Mężczyzna, został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego a następnie trafił w ręce rodziny. Poszukiwania zakończyły się około godziny 20:00. Miejsce odnalezienia mężczyzny znajdowało się prawie dwa kilometry od działki, na której przebywał wraz z rodziną. 

CZYTAJ >>> Co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski? Zgłaszając ten fakt, pomóżmy służbom!

fot.: Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów

Wklej tutaj kod osadzenia...